برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٢٢ تير ١٣٩٩
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2279
 بازدید امروز : 751
 کل بازدید : 59842696
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0.5520
ميل گنبد قابوس

ميل گنبد قابوس

ميل گنبد قابوس

میل گنبد قابوس

بناي آجري ميل گنبد قابوس از نقطه نظر عظمت معماري، ويژگي‌هاي هنري و تكنيكي در زمره بزرگترين مفاخر معماري قرن چهارم هجري قمري به شمار مي‌رود. ساختمان اين ميل كه آرامگاه شمس‌المعالي قابوس‌بن وشمگير زياري است، در بالاي تپه‌اي در ميان پارك بزرگ شهر گنبدكاووس واقع شده است.

ميل گنبد قابوس

میل گنبد قابوس

اين بنا زيباترين و‌‌‌ باشكوه‌ترين بناهاي اوايل دوره اسلامي است كه عليرغم استفاده بسيار كم از عناصر تزييني، داراي ساختارهاي متناسب، موزون، مستحكم و زيباست كه نوعي احساس شكوه  و زيبايي را به بيننده القا مي‌كند.

ساختمان ميل در اصل متشكل از سه قسمت شالوده، ساقه و گنبد مخروطي است كه روي هم رفته پنجاه و پنج متر ارتفاع دارند.ساقه اين ميل بر روي پايه‌اي مدور قرار دارد و تنها نزديك به دو متر آن بيرون از زمين است و براساس مطالعات به عمل آمده بخش بزرگي از آن در دل زمين فرو رفته است.

خود ساق با نماي دايره‌اي پره‌دار، بر روي اين شالوده قرار گرفته است و سی و هفت متر ارتفاع دارد.

در بدنه ساقه بنا , ده پره مثلثي شكل با فواصل معين و با تناسب و زيبايي كامل قرار گرفته است، به طوري كه علاوه بر ايجاد زيبايي، از حجم ساده و بي‌قواره ساقه كاسته و نيز موجب استحكام بنا شده است.

تنها تزيين اين ساقه در بالاي در ورودي مشتمل بر دو رشته كتيبه كوفي آجري است كه يكي در ارتفاع هشت متري از سطح زمين و ديگري زير پاكار گنبد تعبيه شده است.عرض اين كتيبه‌ها هشتاد سانتي‌متر و هر دو مشتمل بر يك عبارت تاريخي است كه سال سی صد و نود و هفت قمری و  سی صدو هفتادو پنج شمسی را نشان مي‌دهد.

اين كتيبه عاري از هر گونه پيرايه و تزيينات است و همچون خود گنبد، تنها به استحكام و ماندگاري آن توجه شده است. خطوط و حروف كتيبه با آجر ساده قرمز رنگ كه روي آن ساييده شده، بدون هيچ‌گونه روكشي در درون قاب‌هاي آجري جاي گرفته است. خطوط كوفي ساده اين كتيبه، داراي برجستگي است و در عين حال، نوعي تراش ظريف و زيباي متناسبي دارد كه از هر جهت  با هيأت ساختمان آرامگاه تناسب دارد.

گذشته از سادگي كتيبه، در هنگام نصب خطوط و قابسازي آن، اين نكته مراعات شده كه از هر جهت ماندگاري آن بر روي بدنه تضمين شود. براي اين منظور، هر كدام از حروف آجري و آجرهاي قاب كتيبه ريشه‌هاي بلندي دارد كه درون ديوار گنبد فرو رفته است.به همين خاطر و به علت پختگي آجر قرمز و استحكام آن هنوز پس از هزار سال، كتيبه تقريباً سالمي بر جاي مانده است.

تكرار يك متن در دو جاي بنا نيز به ماندگاري محتواي كتيبه كمك بزرگي كرده است.بدنه بنا سراسر از آجر پخته قرمز رنگ ساخته شده است.

آجرهاي سخت اين بنا كه درنهايت پختگي و استحكام هستند، به علت تابش آفتاب در طول قرن‌ها به رنگ زرد طلايي درآمده‌اند كه خود بر زيبايي بنا افزوده است.

شكل آجرهايي كه در بنا به كار رفته، معمولي و يكسان است، به جز آجرهايي كه در بدنه گنبد مخروطي مورد استفاده واقع شده است.

  آجرها خوب پخته شده و خوب به ملاط چسبيده و سخت‌ توپر و يكپارچه است.گنبد مخروطي بنا به ارتفاع هجده متر بر روي ساقه بنا شده است.

اين گنبد برخلاف اكثر برج‌ها و گنبدهاي آرامگاهي يك پوش است و بدون هيچ واسطه‌اي بر روي بدنه برج قرار گرفته و شيب تند و سطح صاف و صيقلي آن به ماندگاري گنبد كمك فراوان كرده است.درون بناي گنبد قابوس، ساده و تنها با اندود گچ پوشش يافته كه با گذشت زمان به سياهي  گراييده است.

بر بالاي سر در ورودي بنا دو رشته مقرنس زيباي ساده كار شده كه جز اولين نمونه مقرنس‌هاي هنر اسلامي ايران به شمار مي‌رود.همچنان كه از متن كتيبه بر مي‌آيد اين بنا در سال سيصدو نود و هفت ه. ق توسط شمس‌المعالي قابوس بن وشمگير آل زيار جهت آرامگاه شخصي بنا شده است.

نامبرده كه در آن روزگار فرمانرواي گرگان بود، مردي دانشمند، ‌هنرمند، سلحشور، دوستدار و مشوق علم و هنر بود. وي در سال چهار صد و دو ه.ق يعني پنج سال بعد از ساخت گنبد قابوس وفات يافت، اين بنا در فهرست بناهاي تاريخي ايران به ثبت رسيده است.

آدرس :گنبد کاووس - بالای تپه ای در میان پارک بزرگ شهر

منبع:

http://iranpedia.ir

http://www.tebyan.net

 گردآورنده:

حسین تجلی زاده خوب