برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٩ تير ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2548
 بازدید امروز : 4442
 کل بازدید : 64070027
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 1.4699
غار کیارام

غار کیارام

 غار کیارام - گلستان

غار کیارام - گلستان - عکس : ازعلیرضا حصارنوی

غار وسط دلدل ( کیارام ) در 6 کیلومتری ضلع شرقی روستای فرنگ از توابع دهستان فارسیان، بخش مرکزی شهرستان گالیکش قرار گرفته است. و دارای مختصات طول جغرافیایی38–55و عرض جغرافیایی13–37 و ارتفاع از سطح دریا و آب های آزاد 705 متر می باشد.

ابزار های سنگی مکشوفه از غار کیارام

ابزار های سنگی مکشوفه از غار کیارام - مک برنی - گلستان - علیرضا حصارنوی

غار وسط دلدل در تیرماه و مرداد ماه 1342 خورشیدی ( 1964 م ) توسط پرفسور مک برنی مورد بررسی، شناسایی و گمانه زنی باستان شناختی قرار گرفت که نتیجه آن، پیدایش مواد فرهنگی از دوره های اسلامی، عصر آهن و ابزار های سنگی دوره پارینه سنگی بود مشابه فرهنگی موستری بود. هیات عملی دانشگاه کمبریج به سرپرستی وی، منطقه بین بابل ( مازندران ) و مشهد ( خراسان رضوی ) را مورد بررسی و بازدید قرار داد. هدف هیات علمی یاد شده، بررسی و شناسایی مکان های پارینه سنگی جدید بود. در طول بررسی خود، 25 دهانه غار را شناسایی نمودند که تعداد 10 دهانه آن ارزش گمانه زنی باستان شناختی داشتند.

غار کیارام

 غار کیارام , عکس:علیرضا حصارنوی

غار کیارام یک، با مختصات طول جغرافیایی 47 – 55 و عرض جغرافیایی 17 - 37 و غار کیارام دو، با مختصات طول جغرافیایی 47 – 55 و عرض جغرافیایی 14 - 37 در استان گلستان قرار گرفته اند. در غار کیارام دو تنها دو عدد فسیل استخوان و چند قطعه سنگ چخماق پیدا کردند.  

برگرفته از : پایگاه خبری تحلیلی نیلکوه

پی نوشت ۱ :  برای دیدن این سلسله غارها باید از جاده فارسیان همراه با خطر مرگ عبور کرد واین توصیه ایمنی برای علاقمندان به دیدن این غارها الزامی است  .

منبع:

http://www.oghan444.blogfa.com

http://www.irancaves.com

 گردآورنده:

حسین تجلی زاده خوب