برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
چهارشنبه ١٢ مهر ١٤٠٢
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2922
 بازدید امروز : 103
 کل بازدید : 64522086
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 1.2346
غار كله سنگ

غار كله سنگ

نام انگلیسی:  Kalleh Sang Cave   

نام فارسی :  غار کله سنگ 

 غار کله سنگ، طالقان

غار کله سنگ، طالقان، عکس از حسین زینعلی

اين غاردر کوه هاي طالقان داخل کوهي به همين نام نزديک روستاهاي «سوهان» و «آرتون» واقع است. دهانه غار تنگ است و درون آن منابع آب هاي زيرزميني ديده مي شود. طول غار 85 متر است و از سنگ چين هاي دستي درون غار استنباط مي شود که اين غار در ادوار پيش از تاريخ مورد استفاده انسان ها بوده است. غار كله سنگ (كلِ سنگ) يكي از مهمترين غارهاي منطقه طالقان مي باشد. اين غار در مرز بين اراضي روستاي سوهان با روستاي دنبليد و در دامنه هاي شرقي و پائيني كوه بسيار زيباي كلِ سنگ (كه قله آن در اراضي روستاي سوهان مي باشد) قرار دارد. فاصله تقريبي غار كله سنگ از روستاي سوهان، در حدود 5 كيلومتري شرق تا شمال شرقي روستا مي باشد. جهت رفتن به غار كله سنگ در حدود دو ساعت پياده روي متوسط مورد نياز است. جهت رفتن به غار، ابتدا به سمت شرق روستاي سوهان و از مزرعه زيباي نوگل عبور مي كنيم. در امتداد راه شني به سمت شرق، منطقه ميان راه، استخر ساخته شده (در اصطلاح محلي عسل) و درخت هاي قديمي توت و نهر ميان راه قرار دارد. تا اينجا امكان استفاده از وسايل نقليه وجود دارد. با گذشتن از دره ميان راه به منطقه مرگ دشت مي رسيم كه به سمت شرق، راه مال رو قديمي، مسير دست رسي به روستاي دنبليد قابل استفاده است.
با حركت به سمت شرق و در پايان منطقه مرگ دشت، براي ادامه مي توان از مسير دره زالنگاه به سمت شمال و شرق استفاده نمود، كه بعد از حدود نيم ساعت كوه پيمائي به سمت دامنه هاي شمالي و شرقي كوه مجاور، و عبور از خط الرس، از سمت ديگر به سمت بالاي غار كله سنگ حركت ميشود. مسير دسترسي ديگري نيز قابل استفاده است كه بعد از تمام شدن منطقه مرگ دشت مي توان در ادامه راه قديمي به سمت روستاي دنبليد حركت كرد، و بعد از تمام شدن اراضي روستاي سوهان و شروع اراضي روستاي دنبليد، از طريق دره محل گوسفند سراي روستاي دنبليد به سمت شمال و چپ دره مجاور حركت شود. با رفتن به سمت بالا و از مسير سمت چپ دره با گذشتن از چند تپه با ديواره هاي نيمه سنگي، در پائين دره، آبشار كوچكي نمايان مي شود. در اين هنگام دهنه غار كله سنگ در فاصله تقريبي 100 متري از بالا و سمت چپ كف دره قابل مشاهده است. اين غار در گذشته قابل سكونت بوده است. بعلاوه علامت گذاري برخي غارنوردان، هنوز قابل مشاهده است. در گزارشات اوليه غار نوردان آثار استخوان و غيره و وجود چندين دهنه چاه عميق اعلام شده است.

منابع:

http://www.irandeserts.com

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی