برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٥ تير ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3168
 بازدید امروز : 1410
 کل بازدید : 64036758
 بازدیدکنندگان آنلاين : 9
 زمان بازدید : 1.4531
کاروانسرای ینگه امام

کاروانسرای صفوی ینگه امام طالقان

کاروانسرای صفوی ینگه امام طالقان
کاروانسرای صفوی ینگه امام طالقان
معماری این کاروانسرا که در زمره آثار ملی جای دارد، بر اثر الحاقات مختلف در هم ریخته و پایه‌های استوارش به مرور زمان در اثر عوامل طبیعی و انسانی سست شده و از بین رفته است.
 
کاروانسرای ینگه امام طبق گزارش‌های ارایه شده از سوی کارشناسان میراث فرهنگی دارای طرح کلی مستطیل شکل و طول 96 و عرض 4/97 متر است.
 
ینگی امام بنای چهار ایوانی داشته که شاه‌نشین آن در قسمت شمالی قرار گرفته است.
 
 این کاروانسرا 6 اطاق و 6 رواق به صورت سه‌تایی در دو طرف ایوان‌ها دارد و سردر ورودی آن در قسمت جنوبی قرار گرفته که به دو قسمت تقسیم می‌شود با قوس خارجی و رواق‌های بیرونی که با طاق گهواره‌ای شکل و نیم بیضی آن هماهنگ است.
 
این کاروانسرا که در دوره صفویه به منظور اقامت و اسکان زایران و مسافران احداث شده بود، در دوران قاجار به مدرسه تبدیل شد و سپس کاربری‌های متعدد دیگر را تجربه کرد تا اینکه پس از تقسیمات اراضی ساوجبلاغ مدت‌های طولانی مقر ستاد فرماندهی نیروی انتظامی بود و اکنون نیز به گورستان اتومبیل‌های اسقاطی و تصادفی تبدیل شده است.
 
به مرور زمان این تغییر کاربری‌ها که با مرمت و تعمیر متعدد این بنای دوره صفوی همراه بوده، آن را با آسیب‌های جدی روبه‌رو کرد و شکل ظاهری آن را تغییر داد به طوری که رواق‌های حیاط و ایوان‌های آن تبدیل به اطاق شد، اصطبل‌های پشت ایوان‌ها تیغه‌کشی و به صورت انبار در آمد.

منابع:

http://www.chn.ir

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی