برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
دوشنبه ٢٣ فروردين ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2749
 بازدید امروز : 1329
 کل بازدید : 61677033
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0.8125
عمارت ائل گؤلي

عمارت ائل گؤلي

 عمارت ائل گؤلي

شاه گؤلی (استخر شاه) سابق و ائل گؤلی (استخر مردم) فعلی از گردشگاه‌های زیبا و دلكش تبریز و ایران است كه در هفت كیلومتری جنوب شرقی تبریز، بر دامنه تپه‌‌ای واقع شده است. ائل گؤلی، استخری بزرگ است با مساحت 675‚54 مترمربع. در جنوب آن تپه‌ای است كه آن را از بالا تا پایین و همسطح استخر پله‌بندی كرده‌اند و نهر آبی در آن‌ها جاری است. خیابانی از جنوب به عمارت باشكوه وسط استخر می‌رسد. پیرامون استخر درختانی كهنسال سر به هم آورده‌اند كه انعكاس آن‌ها در آب، زیبایی محوطه را دو چندان می‌كند. سطح تمام تپه‌های جنوبی استخر به شكل بسیار زیبایی چمن‌كاری و گلكاری شده و روزهای گرم تابستان تفرجگاه مردم تبریز و مسافران است.

ایل گلی

از تاریخچه بنای این عمارت اطلاعات مستندی در دست نیست. این بنا در سال 1346 به علت رطوبت زیاد و فرسودگی،‌ تخریب شد به جای آن در سال 1349 بنای زیبای دو طبقه‌ای با همان طرح قبلی ساخته شد.
عمارت ائل گولی در روزهای پیروزی انقلاب به آتش كشیده شد و صدمات زیادی به آن وارد گردید، ولی در سال‌های اخیر با تعمیر و مرمت قسمت‌های آسیب دیده، زیبایی‌ها و ویژگی‌های گذشته را بازیافته است و به عنوان یكی از دیدنی‌ترین نقاط شهر تبریز در خدمت جذب سیاحان درآمده است.

ایل گلی

ایل گلی، استخری بزرگ است که مساحت آن 54675 متر مربع می باشد. در جنوب آن    تپه ای است که آن را از بالا تا پایین همسطح استخر پله بندی  کرده و نهر آبی از آن به طرف پایین روان است. از سمت جنوبی و از وسط استخر خیابانی کشیده شده که استخر را به صورت شبه جزیره ای درآورده است و در مرکز استخر، عمارت باشکوه دو طبقه ای ساخته شده است. در پیرامون استخر از روزگاران قدیم، درختان کهنسالی سر به هم آورده که انعکاس عکس آنها در آب، به زیبایی آن محوطه می افزاید. تمام تپه های جنوبی استخر به شکل بسیار زیبایی چمنکاری و گلکاری شده در روزهای گرم تابستان استراحتگاه مردم تبریز و مسافران سایر شهرها می باشد. نادر میرزای قاجار می نویسد: 

« این آبگیر در اوایل حکومت قاجار، ملک یک سلسله از مساوات تبریز و انباشته از خاک و ریگ بود. قهرمان میرزا پسر هشتم عباس میرزا نایب السلطنه که در آن هنگام حکمران آذربایجان بود. آن ملک را در مقابل سالی سی و پنج خروار غله بخرید. سپس در آبادی و عمران آن همت گماشت». 

و از اعتمادالسلطنه نقل است که : 

« عمارت دریاچه عبارت از کلاه فرنگی دو طبقه بسیار آبادی است و بزرگی این دریاچه به درجه ای است که به قدر دو آسیا سنگ آب در آن وارد می شود ولی مدت شش ماه از آب پر می گردد.»

در مورد تاریخ بنای این عمارت اطلاعات مستندی در دست نیست. عمارت فوق در سال 1346 به علت کثرت رطوبت و فرسودگی تخریب شده و به جای آن در سال 1349 بنای عمارت زیبای دو طبقه ای با همان طرح قبلی ساخته شد. 

منبع:

 http://www.tabriz.ir

http://vista.ir

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی