برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٣ بهمن ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2820
 بازدید امروز : 548
 کل بازدید : 63235848
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 1.0938
مسجد پایتخت

مسجد پایتخت

مسجد پایتخت

مسجد پایتخت

اين بنا دربين دومحله عليا و سفلاي اسکو واقع و مسجدي کوچک، بدون ستون، با ديوارهاي عريض و طاق خشتي ولي محکم و قديمي است . برروي ديوار جنوبي مسجد، سنگ نوشته مرمريني به طول قريب يک متر و عرض شصت سانتي متر نصب شده است. مضمون سنگ نوشته چنين است :”قال الله تبارک و تعالي ان المساجد لله فلا تدعوا مع الله احدا … وفق الله سبحانه و تعالي عبده الملتجي بوفور الطاعة اعني حاجي عوض بن احمد بتجديد هذه العمارة الشريفة المبارکة بعد تخريبها بحمد الله … و سبحانه فتمت باهتمامه و حرر ذلک في شهور سنة احدي و ستين بعد الالف من الهجرة النبوية[1061]“. از اين کتيبه که به خط و شيوه ثلث جلي به طور برجسته کنده کاري شده است، برمي آيدکه اين مسجد توسط لشگريان عثماني تخريب گرد يده و سپس درسال 1061ه-. ق توسط يکي از ثروتمندان اسکو به نام حاجي عوض بن احمد مرمت و تجديد بنا يافته است.

مسجد پایتخت مربوط به دوره صفوی است و در اسکو، محله پایتخت، خیابان طالقانی، کوچه شهید علی اصغر داننده واقع شده و این اثر در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۲۱۲۳۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع:

http://seeiran.ir

http://fa.wikipedia.org

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی