برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2364
 بازدید امروز : 2550
 کل بازدید : 62984984
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.9380
آتشگاه کوه سنگی

آتشگاه کوه سنگی

آتشگاه کوه سنگی

آتشگاه کوه سنگی

موقعيت: خيابان آتشگاه در 8 كيلومتري غرب اصفهان در بالاي كوه ويرانه آتشكده وجود دارد كه مربوط به دوره ساسانيان است

قديمي ترين اثر :

قديمي ترين اثري كه هم اينك از گذشته هاي دور اصفهان در اين شهر وجود دارد بنائي موسوم به آتشگاه است كه در جاده اصفهان به نجف آباد در نزديكي منارجنبان برفراز يك تپه سنگي قرار گرفته است.

آتشگاه کوه سنگی

آتشگاه کوه سنگی

اكثر مورخين اسلامي از جمله ابن خردادبه و حمداله مستوفي و ابن حوقل از اين بنا نام برده و آن را آتشكده معرفي كرده اند و دانشمندان خارجي نيز درباره آتشگاه پژوهش و بررسي كرده اند كه از جمله آنها ماكسيم سيرو و آندره گدار فرانسوي هستند.

ويژگي بنا‌:

آنچه مهم است خشتهاي تشکيل دهنده ويرانه هاي فعلي آتشگاه است که از نظر اندازه کمتر اثري داراي اينچنين خشت هائي است که به گفته کارشناسان اين خشت ها از ملات همراه گل با ريگ ريزه هائي است که ني هاي حاشيه زاينده رود را نيز به آن اضافه مي کرده اند تا استحکام بيشتري داشته باشد. بررسي دانشمندان نشان مي دهد وجود کوه آتشگاه در جلگه مسطح ماربين و ساختماني که برفراز آن ساخته شده و همچنين همجواري يکي از روستاهاي بسيار قديمي اصفهان با آن (يعني سده قديم و خميني شهر امروز) قديمي ترين مراکز اجتماع انسانها را در حول و حوش اين تپه قديمي تأئيد مي کند.

در مورد ساختمان آتشگاه:

زمان ساخت بنا را قديم تر از عصر ساسانيان مي دانند. مطالعات مؤسسه (ايزمنو IZMEO) قدمت بناي آتشگاه را به دوران تمدن عيلام و حکومتي مي رساند که انزان ناميده مي شده است. اين نظر را مطالعات و پژوهش هاي انجام شده بر روي آتشکده هاي بر جاي مانده از دوران ساساني در نطنز و کاشان و يزد و آذربايجان و نائين تأييد ميکنند چرا که در آن روزگاران آتشکده ها را بر روي کوه يا بر فراز تپه نمي ساختند بلکه آتشکده ها در مکانهايي احداث مي شدند که دسترسي به آنها آسان باشد بنابراين مي توان با قاطعيت آتشگاه اصفهان را نشانه اي از حضور تمدن هاي قديم تر از ساساني و سلسله هاي قبل از آن به شمار آورد.

از آنجا که سازه بناي آتشگاه از خشت و گل است طبعاً در برابر عوارض طبيعي آسيب پذير بوده و دچار ضايعات فراواني شده است که عمليات استحکام بخشي و مرمتي بر روي آن انجام شده است.

منبع:

http://www.isfp.ir

http://arshtad.wordpress.com

 گردآورنده: 

کاوه ملک میرزایی