برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2375
 بازدید امروز : 2998
 کل بازدید : 62985432
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 1.0312
خانه امینیان

خانه امینیان

سردرتاریخی خانه حاج علی آقا درحال تخریب

سردرتاریخی خانه حاج علی آقا درحال تخریب

خانه امینیان (کدخدا حسن آباد) مربوط به دوره قاجار است و در یزد، حسن آباد مشیر، بلوار مسجد مهدی، کوچه احرامیان، کوچه امینیان واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۸۹۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کدخداهای حسن آباد

محمود صادقی

کدخداهای حسن آباد

عکس از: علی صادقی (گنگی)

یکی از امور مورد توجه برای ثبت در تاریخ حسن آباد، قضیه کدخداهایی است که در رژیم سابق، اداره حسن آباد را به عهده داشتند. از آنجا که ارتباطات در گذشته مانند امروز نبود و حکومت، اشراف کامل بر اوضاع روستاها نداشت، شخصی را به عنوان کدخدا تعیین می کرد و اداره آنجا را به او می سپرد. کد خداها معمولا از میان افراد متمول انتخاب می شدند. نظر به اینکه حکومت تقریبا نظارتی بر کار کدخداها نداشت، طبیعی بود که بعضی از آنها به دنبال منفعت طلبی می افتادند و گاه ظلمهایی را به طبقه محروم روا می داشتند. البته همه کدخداها به یک صورت عمل نمی کردند و در میان آنها حامی محرومان نیز یافت می شد و ما در این نوشته کسی را متهم به کاری ناپسند نمی کنیم و به ذکر نام و مشخصات آنها بسنده می کنیم.
اسامی کدخداهای حسن آباد به ترتیب ـ تا آنجا که می شناسم ـ به شرح زیر است:
ـ احمد خان
ـ حاج آقا جلال فاطمی(م 1333ش) برادر حاج سید رضا طباطبایی
حاج آقا جلال مدت کوتاهی کدخدا بود. گاهی این سمت به برادرش می رسید و گاهی به او. بنابراین نمی توان میان او و برادرش ترتیبی قائل شد. بخشی از حالات او در کتاب گرکویه آمده است.
ـ حاج سید رضا طباطبایی (م 1345ش)
وی بیش از برادرش حاج آقا جلال عهده دار این سمت بود.
ـ سیدجوادحسینی
ـ حاج ابوالفضل صادقی
ـ حاج سید محمد طباطبایی (م 1381ش)
کدخدایی او با انقلاب اسلامی مصادف شد و او آخرین کدخدای حسن آباد بود.

رضا صفر از کارکنان حاج سید رضا طباطبایی

منبع:

http://fa.wikipedia.org

http://hassanabad.parsiblog.com

http://khabarma.ir

 گردآورنده: 

کاوه ملک میرزایی