برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٥ تير ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3638
 بازدید امروز : 1576
 کل بازدید : 64036924
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0.5312
پنگ خانه ها

پنگ خانه ها ؛ سیستمی برای زمان بندی آبیاری باغات 

(حوض پنجره ای)

پنگ خانه

پنگ خانه

از دیگر آثار تاریخی منحصر به فرد نجف آباد می توان به دو سازه معروف به پنگ خانه این شهر اشاره کرد که کارکرد اصلی آن در سال‌های نه چندان دور مدیریت زمان در آبیاری مزارع و باغات بوده است. 

مکانی واقع در بوستان محمدآباد (بیشه قدیم) می باشد. در قدیم، میراب با صدای حاصل از فرو رفتن ظرفی به نام پنگ در آب و شمارش تعداد صداها، آب را بین باغها تقسیم می کرده که نوعی ساعت آبی بوده است.

حوض پنجره ای (پنگ خانه)

حوض پنجره ای (پنگ خانه)

در این سازه های گلی در کنار تشت و کاسه سوراخ دار مخصوصی که هر بار فرو رفتن آن در داخل آب،گذر بخشی از زمان را نشان می داد،محلی هم برای استراحت و شب نشینی کشاورزان در زمان آبیاری پیش بینی شده است. 
البته در نزدیکی این پنگ خانه ها خط کشی های مخصوصی نیز بر روی زمین و یا دیوار نزدیک آن انجام می‌شده که حرکت سایه بر روی این خط کشی ها مدت زمان آبیاری هر کشاورز در طول روز را تعیین می کرده است. 
پنگ خانه های بیشه و باغ نو تنها بازمانده های چنین آثاری هستند که نمونه باغ نو نیز اخیرا به دلیل اجرای پروژه های عمرانی تخریب و مشابه آن در نزدیکی آن مجددا ساخته شده است. 

منبع

http://imna.ir

http://mtmn.ir

 گردآورنده: 

کاوه ملک میرزایی