برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ١٦ اسفند ١٣٩٩
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2752
 بازدید امروز : 1192
 کل بازدید : 61460813
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.3322
دریاچه سد لار ، فیروزکوه

دریاچه سد لار ، فیروزکوه

دریاچه سد لار ، فیروزکوه

دریاچه سد لار ، فیروزکوه

رودخانه های متعددی در استان مازندران وجود دارد. یکی از این رودخانه ها، رود لار می باشد که در دشتی به همین جریان دارد. دشت لار علاوه بر اینکه از پارک های ملی ایران محسوب می شود، یکی از مناطق حفاظت شده نیز به شمار می رود. دشت لار از نظر جغرافیایی در بین دو استان مازندران و تهران قرار دارد. دشت لار که در میان رشته کوه های البرز قرار گرفته از سمت شمال به کوه های نور، از غرب به خاتون بارگاه و گرمابدر، از جنوب به لواسانات و از شرق به کوه دماوند و منطقه پلور منتهی می شود.

ارتفاع منطقه و تأثیر آب و هوای خزری بر آن سبب شده تا بیشتر بارش هایی که بویژه در فصول سردتر سال صورت می گیرد به شکل برف باشد.

سد لار در فاصله 75 کیلومتری شمال شرقی تهران و حدود 100 کیلومتری شهر آمل قرار دارد. از جمله دلایل احداث سد لار تأمین بخشی از آب شرب شهر تهران، تأمین آب اراضی کشاورزی در استان مازندران و تولید برق بوده است. نزدیکی دریاچه لار به کوه دماوند و نیز ویژگی های طبیعی منطقه در کنار نزدیکی آن به پایتخت سبب شده تا دشت لار به عنوان یکی از مناطق تفریحی، مورد توجه گردشگران و طبیعت گردان بسیاری قرار گیرد. رودخانه های مهمی که در تغذیه دریاچه لار نقش دارند به ترتیب اهمیت عبارتند از: قزل دره، دلیچای، سفید آب و امامنک. دشت لار در سال 1357 شمسی به عنوان پارک ملی شناخته شد. پس از آن در سال 1361 و براساس مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست به منطقه حفاظت شده و در سال 1380 شمسی نیز به منطقه شکار ممنوع تبدیل گشت. امروزه چرای بی رویه دام ها، ساخت و سازهای صورت گرفته و نیز طرح های توسعه راه ها از جمله عواملی به شمار می روند که خسارت های فراوانی به اکوسیستم منطقه وارد کرده اند.

منابع:

http://dadaryha.com

گردآورنده: 

کاوه ملک میرزایی