برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ١٦ اسفند ١٣٩٩
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4280
 بازدید امروز : 1190
 کل بازدید : 61460811
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0.9901
كلیسای طاطاوس

كلیسای طاطاوس ، تهران

كلیسای طاطاوس ، تهران

كلیسای طاطاوس ، تهران

كلیسای طاطاووس یكی از قدیمی‌ترین كلیساهای تهران است كه در اواخر قرن دوازدهم هجری قمری (سال 1178 هجری شمسی) ساخته شد. این كلیسا مدفن چند تن از بزرگان ارمنی ایران و بعضی شخصیت‌های خارجی است.

كلیسای طاطاوس ، تهران

عمارت کلیسای طاطاوس مربوط به دوره قاجار است و در تهران، خیابان مولوی، بازارحضرتی، کوچه ارامنه واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۰۰ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

كلیسای طاطاوس ، تهران

كلیسای طاطاوس ، تهران

کلیسای طاطاووس به نام قدیسی ارمنی در کوچه‌ای به نام ارامنه قرار دارد که بعدها، جارچی باشی نامیده شد. این کوچه‌، منشعب از بازار حضرتی، در فاصله 200 متری بقعه سید اسماعیل‌، در نزدیکی چهارراه مولوی واقع شده‌است‌. شاه عباس گروهی از ارامنه را به ایران وارد کرد که ابتدا، در جلفای اصفهان و بعدها در تهران اقامت گزیدند. این کلیسا به وسیله ارامنه و به دستور شاه عباس اول بنا شده است‌. سبک معماری این کلیسا در زمان فعلی، نشان‌دهنده بنایی در زمان فتح‌علیشاه است‌، که البته در دوران قاجاریه تغییراتی در آن داده شد. این بنای نسبتاً کوتاه مشتمل بر نمازخانه‌ای با چهار ستون و چهار شاه‌نشین با پوشش گنبدی شکل است که محراب و محل پیشوای روحانی در شاه‌نشین شرقی آن است‌. طی سال‌های گذشته‌، لایه‌های گچی روی دیوار را برداشته‌اند و از زیر آن نقاشیهای ظریف به شکل مینیاتور به رنگ‌های زرد، قرمز و آبی به صورتی بسیار مطلوب نمایان شده است‌. در نمازخانه و صحن کلیسا، همانند سایر کلیساهای تاریخی، سنگ‌های مزار متعددی وجود دارد که جالب توجه است‌. کلیسای طاطاووس زیر نظر خلیفه‌گری ارامنه اداره میشود و سالی یک روز ارامنه تهران و شهرستان‌ها در این کلیسا نماز خاص خود را به جا می آورند.

منبع:

http://www.vista.ir

http://www.avval.ir

http://forum.lastsecond.ir

گردآورنده: 

 کاوه ملک میرزایی