برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ١٤ اسفند ١٣٩٩
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2552
 بازدید امروز : 787
 کل بازدید : 61453509
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 1.0937
قصر فیروزه ، تهران

قصر فیروزه ، تهران

احداث قصر فیروزه در سال۱۳۲۰ ق‌، در دهکده فرح آباد، واقع در حومه شرقی تهران، آغاز شد و درسال ۱۳۲۲ به پایان رسید. فرح آباد دهکده بیآب و خشکی بود که بر بلندی آن به دستور مظفرالدین شاه کاخی بنا کردند. کاخ به شکل نیم دایره است و چند ردیف ایوان‌های روباز دورادور ساختمان را فرا گرفته است‌. بنای کاخ براساس مدل کاخ تروکادرو پاریس ساخته شده‌ که هر طبقه دارای یک اتاق مرکزی و چند اتاق عجیب و غریب است‌. باغ و کاخ در اصل از سه محوطه مختلف تشکیل شده است‌. محوطه اول محل سکونت مستخدمان قصر و یک اصطبل آجری‌، محوطه دوم باغ کوچک و محوطه سوم نیز باغ و استخر بسیار بزرگی بوده است‌.باغ بدون توجه به صنعت قرینه سازی طراحی شده و نیمه شرقی آن بیش‌تر مورد توجه واقع شده است‌. معماری کاخ کاملاً اروپایی است‌.

در زمان محمد علی شاه توجه زیادی به قصر نشد و به همین خاطر در دوره او قصر از رونق افتاد. در دوره سلطنت احمد شاه قصر رونق گذشته خود را بازیافت و عمارت اندرونی به آن اضافه شد. بعد از قاجاریه‌ رضا شاه اهمیتی به کاخ نداد. اما در دوره محمد رضا شاه در کاخ تعمیرات اساسی صورت گرفت و به قصر فیروزه معروف شد. سپس در محوطه سرسبز منطقه نیز خانه‌های ویلایی اعیان و اشراف ساخته شد. بعد از انقلاب اسلامی‌، با تصرف منطقه از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌، آن منطقه به صورت نظامی در آمده است‌. اما کاخ با گنبد فیروزه‌ای آن هم چنان پا برجا است‌.

منبع:

http://www.tebyan-zn.ir

گردآورنده: 

کاوه ملک میرزایی