برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٧ اسفند ١٣٩٩
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2794
 بازدید امروز : 1184
 کل بازدید : 61420490
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 1.0941
مسجد الجواد ، تهران

مسجد الجواد ، تهران

مسجد الجواد ، تهران

مسجد الجواد ، تهران

در ميدان هفت تير اولين مسجد مدرن ايران هنوز خودنمايي مي كند. ساختمان مسجد الجواد(ع) توسط مهندس ابراهيمي طراحي و ساخته شده و اولين مسجد مدرن ايراني است. ساختمان مسجد از دو بخش شبستان و سالن سخنراني تشكيل شده است. سالن سخنراني اين مسجد دو طبقه است، شبستان به صورت مخروطي از اضلاع متقاطع تشكيل شده كه از رأس به طرف قائده پهن تر مي شود. در زير زمين مسجد كتابخانه و بالاي آن مؤسسه تعاوني امام خميني(ره) قرار دارد. زمين اين مسجد حدود 1500 متر مربع مساحت دارد. نخستين امام جماعت اين مسجد آيت الله آقا سيد رضا زنجاني بود كه به دليل كهولت سن آيت الله شهيد مطهري بعد از ايشان از  سال 49 تا 51 در مسجد نماز خواندند. در مبارزات دهه 40 به از بستن مسجد جاويد پايگاه مبارزان انقلابي به مسجد الجواد(ع) انتقال پيدا كرد و بيشتر جلسات در آنجا برگزار مي شد تا اينكه به دستور مستقيم شاه مسجد الجواد(ع) هم تعطيل شد. بعد از تعطيلي، مسجد الجواد(ع) تا سال 68 رونق خود را از دست داد و با آمدن حجت الاسلام و المسلمين علي اكبر آشتياني و راه اندازي كانون فرهنگي و كتابخانه دوباره اين مسجد رونق سابق خود را به دست آورد.

مسجد الجواد که گفته میشود درسال 1341 ، تأسیس شده است‌، بنا به دلایل مختلفی، از جمله قرار گرفتن در مرکز شهر تهران‌، نوع خاص معماری و امکانات جانبی مسجد، توجه شهروندان تهرانی را به خود جلب کرده است. در این مسجد جدا از برگزاری نماز جماعت روزانه‌، مجالس ترحیم هم برپا میشود. در ایام تابستان، کلاس‌های مختلف علمی، تفریحی، مذهبی و اردوهای دسته‌جمعی برگزار میشود. مسجدالجواد کتابخانه ای با 19000جلد کتاب دارد. سیستم ادارة این کتابخانه‌ باز است‌. این مسجد اولین مسجد مدرن ایرانی است که به وسیله مهندس ابراهیمی طراحی شده است‌. ساختمان مسجد از دو بخش شبستان و سالن سخنرانی تشکیل شده است‌. سالن سخنرانی دو طبقه است‌. نمازخانه به صورت مخروطی از اضلاع متقاطع تشکیل‌شده که از رأس به قاعده پهن‌تر میشود. این دو قسمت مسجد در مجموع 1250 مترمربع مساحت دارد.

منبع:

http://masjedaljavad.ir

http://www.avval.ir

گردآورنده: 

کاوه ملک میرزایی