برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٩ تير ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2709
 بازدید امروز : 4716
 کل بازدید : 64070301
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.8750
مدرسه شوكتيه - بیرجند

مدرسه شوكتيه - بیرجند

مدرسه شوكتيه - بیرجند
مدرسه شوكتيه - بیرجند
 قابل ذکر است که مدرسه شوکتیه پس از مدرسه عالی دارالفنون ( سال 1268 ه .ق ) و مدرسه ابتدایی رشدیه که به همت حاجی میرزا تبریزی معروف به رشدیه ( سال 1315 ه .ق ) در تهران تاسیس شد سومین از نوع مدارس جدید در ایران محسوب می شد .

برای مدیریت و تاسیس مدرسه شوکتیه بیرجند از دو نفر افراد فاضل کاشان به اسامی میرزا احمد نراقی و شیخ احمد سلیمانی نراقی و برای تدریس دروس فرانسه و انگلیسی و ریاضیات از سه نفر تبعه فرانسه ، انگلستان و هندوستان دعوت به عمل آمد .

ساختمان مدرسه شوکتیه از سال 1308 لغایت 1312 ه .ق به دست استادان و معلمان یزدی در دو طبقه با ایوانی بزرگ و اعجاب انگیز و دالان ها ، اتاق های متعدد ، حوضخانه ، هشتی و سر درب ورودی ساخته شده است . متعاقب مدارس شوکتیه بیرجندد ، مدارس دیگری در قاین در سال 1298 ، نهبندان 1299 ، سربیشه و دشت بیاض 1300 شمسی و تا سال 1306 در مناطق زیرکوه ، در میان ، گزیک ، خوسف ، درخش ، گل فریز ، مود ، گیو ، موسویه ، مختاران نیز مدارس شوکتیه تاسیس گردید . در سال 1297 شمسی سید محمد فرزان از مشهد به بیرجند منتقل شد و به تقاضای شوکت الملک برای تاسیس مدارس شوکتیه زابل و زاهدان رهسپار گردید و علیرغم مخالفت بعضی از افراد و سرداران متعصب در این کار موفق شد . اعتماد مردم را نسبت به خود جلب نمود .

این عمارت به گفته ی مرحوم آیتی بنائی عالی و تکیه ای با شکوه است ، مدرسه ی شوکتیه نه تنها بزرگترین حسنیه و تکیه ی بیرجند بوده بلکه از شاهکارهای معماری زمان خود به شمار می آید و بی هیچ تردیدی نظیر آن را در کمتر شهری می توان یافت . محمد ابراهیم خان پس از اخذ موافقت علمای بزرگ بیرجند کلیه ی هزینه های مدرسه را از محل درآمد موقوفات تأمین و پرداخت می نمود ، علاوه بر برگزاری مراسم عزاداری در دهه ی اول ماه محرم در این ایام هر روز عدة زیادی از مستمندان را اطعام می کرد .

 این مدرسه تا فروردین ماه 1316 هجری شمسی زیر نظر شوکت الملک اداره می شد و چون در این سال طرح یکنواخت کردن برنامه های آموزشی در سراسر کشور مطرح شد ودولت مصمم به اجرای این طرح گردید ، این مدرسه نیز چون دیگر مدارس زیرنظر اداره ی معارف که بعد به نام فرهنگ تغییر نام یافت قرار گرفت .

سوابق معلمین کلاس های مختلفه مدرسه شوکتیه بیرجند تیر ماه (1309)

1- میرزا محمد علیخان منصف – اسم پدر میرزا مهدی خان تاریخ تولد 1279- سنوات خدمت 6سال - سابقه خدمتی معلمی مدرسهشوکتیه و نظارت و سرپرستی مدارس ابتدایی ذکور و شش مدرسه ابتدایی اطراف – میزان معلومات : دوره کامل مدرسه تحصیلات سیاسی – مدرک تحصیلی دیپلم سیاسی – سابقه یکسال معلمی دارالمعلمین بیرجند در سیکل اول ودوم هرکدام 6 سال سابقه دارد .
2- حاجی محمد سید فرزان – اسم پدر آقا سید علی اکبر تاریخ تولد 1273- سنوات خدمت ده سال – سابقه خدمت : 9 سال ریاست معارف و مدیر مدرسه سیستان – میزان معلومات فارسی عربی فلسفه حکمت مدارس قدیمی – در سیکل دوم یکسال سابقه دارد .
3- حاجی میرزا محمد حسین مهتدی فرزند حاجی ملا حسن تاریخ تولد 1268- سنوات خدمت 20 سال – میزان معلومات : ادبیات فارسی و عربی از مدارس قدیمی . تصدیق مدرسی از علماء – یکسال معلمی دارالمتعلمین بیرجند در سیکل اول 14سال سابقه دارد .
4- آقاشیخ علی اکبر ناصح اسم پدر ملا محمد حسین – تاریخ تولد 1267 - 17سال سابقه خدمت .
5- مصطفی خان عامری فرزند میرزا عبد الله خان سنوات خدمت 3سال – میزان معلومات : دیپلم مدرسه امریکایی طهران – مدرک تحصیلی : دیپلم امریکایی طهران – سابقه ندارد .
6- میرزا پنج الله خان ناصح فرزند شیخ علی اکبر تولد 1274 سنوات خدمتی 17سال .
7- اسد الله خان ناصح فرزند شیخ علی اکبر تاریخ تولد1280 – سنوات خدمت 11سال .
8- امیر توکل خان نام پدر مشیردیوان تولد1282 میزان معلومات متوسطه . روسی . فرانسه – مدرک تحصیلی کلاس 4 عالی فرانسه .
9- آقا سید محمد شهرستانی فرزند حاجی میرزا محمد حسن تولد 1261 سابقه 6سال - علوم دینی - مدرک تحصیلی ندارد .

  منابع:

میهمان سرا

http://tebyan-zn.ir

گردآورنده: 

نرگس ملک میرزایی