برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٩ تير ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2620
 بازدید امروز : 4333
 کل بازدید : 64069918
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 1.0156
امامزاده تورانشاه - سرایان

امامزاده تورانشاه - سرایان

آرامگاه تورانشاه ـ سرایان

امامزاده تورانشاه - سرایان

این بنا در حاشیه جنوبی شهر سرایان و در داخل یک قبرستان قدیمی واقع شده است.

بنا، دارای نقشه هشت ضلعی است و ورودی در ضلع شمال شرقی قرار گرفته است. ورودی، دارای طاقی جناغی با عرض 3/4 و عمق 8/3 متر است که پس از آن سر در ورودی فضای داخل آرامگاه یا گنبدخانه قرار دارد. این فضا نیز دارای نقشه هشت ضلعی بوده و هر ضلع آن دارای طاقی است. طاق‌ها دارای قوس جناغی بوده و در انتهای سه عدد از آن‌ها طاقنماهایی واقع شده است.

ابعاد فضای گنبدخانه 7/6×7/6 متر است و هر کدام از طاق‌ها 3/2 متر عرض و یک متر عمق دارند. گنبد بنا به شیوه عرقچین با کمک فیلپوش‌های کوچکی که فضای هشت ضلعی را به دایره نزدیک کرده‌اند، بنا شده است. نمای خارجی بنا دارای طاق‌های تزئینی است که با آجر اجرا شده‌اند. این بنا براساس مدارک موجود به احتمال فراوان به دورة تیموری تعلّق دارد. سنگ لوحی بر بالای درگاه ورودی بنا وجود دارد که دارای این متن است:

«تمّت هذه العمارة المیمونة الشریفة سلطان الاولیاء نظام الحق و الدین تورانشاه علیه الرحمه و الرضوان فی شهر ذی القعده سنة ثمان و خمسیین و ثمانماه (؟) هر چند آخرین کلمه این متن بطور کامل قابل خواندن نیست اما به احتمال زیاد ثمانمائة می‌باشد که برابر با 858 است.

این آرامگاه به شمارة 15286 و در تاریخ 24/12/1384 به ثبت آثار ملّی و تاریخی رسیده است.

منابع:

http://shrines.blog.ir

گردآورنده: 

نرگس ملک میرزایی