برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٩ تير ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2775
 بازدید امروز : 4268
 کل بازدید : 64069853
 بازدیدکنندگان آنلاين : 9
 زمان بازدید : 0.7103
غار اژدها‌‌

غار اژدها‌‌- سرایان  

غار بتون سرایان معروف به غار اژدها

غار بتون سرایان معروف به غار اژدها

غار بتون سرایان معروف به غار اژدها غاری است طبیعی که در ۱۲ کیلومتری مرکز شهر سرایان و در نزدیکی روستای چرمه واقع شده است.و در نزدیكی این غار مكان تفریحی - زیارتی به نام زیارتگاه پیراباذر قرار دارد.

این غار که هنوز ناشناخته باقی مانده است برای ورود به آن باید از تجهیزات کوهنوردی استفاده کرد.

در داخل این غار آّب نیز روان است که قابل آشامیدن و بسیار سرد می باشد. قندیل های زیبا و آهکی و بی انتها بودن آن از شگفتی های غار بتون سرایان است که هنوز انتهای آن کشف نشده است.

غار دریك جبال صخره ای واقع می باشد كه از سنگ های آهكی و رسوبی تشكیل شده استاین غار آهكی دارای مجموع فرود 400 متر و به عمق حدود 3 كیلومتر دراز است . پس از ورود به غار به یك سالن 50 متری وارد می شویم كه در انتهای آن دهنه چاه اول به خوبی نمایان می باشدعمق این چاه درحدود 25 متر است. دراین جا متوجه تونلی می شویم كه با شیب نسبتا ملایمی به سمت راست و پایین غار امتداد می یابد. پس از طی حدود 20 متر مسیر با منظره سنگ های عظیمی روبرو می شویم كه به صورت غلطان برروی یكدیگر قرار گرفته و در زیر آن دهنه چاه بزرگ دوم قرار دارد.

پس از حدود 20متر وارد قسمت دوم این چاه می شویم .مسیرهای منشعب عبارت از 3تونل (خروجی، استلاگیت وتونل بن بست ) می باشد، به داخل تونل استلاگمیت می رویم.  این مسیر از یك دالان تنگ و باریك به سمت یك چاه بزرگ كه ورودی یك تالار جدید وكشف نشده می باشد امتداد می یابد.

پس از پشت سرگذاشتن چند چاه به دهانه چاه آخر كه در واقع سقف غار بتون درقسمت انتهایی می باشد ، می رسیم .البته این قسمت از غار بسیار تو در تو بوده و ما به زحمت بسیار و با كمك اثرات فضله پرندگان ونور خورشید توانستیم دهانه خروجی را پیدا كنیم پس ازطی مسافت مقداری از مسیر به صورت سنگنوردی در ابتدای دهنه از آن خارج می شویم.

گیاهان عجیب

یكی از نكات جالب، وجود گیاهی بود كه در مقابل نور چراغ حالت فلورسنت به خود می گرفت ونور منتشر می كردپس از رسیدن به سالن بزرگ انتهایی كه دارای استلاگمیت های بسیاری بود وارد تونل حوضچه می شویم ، درآنجا آب بسیار سرد استدریكی از چاه ها حوضچه ای خشك شده بود كه كف آن از بلورهای سفید و زیبا مفروش شده است. حدود 350 متر در عمق غار پایین می رویم

حدود 3 كیلومتر مسیر آن را به صورت راهپیمایی طی كرده بودیم كه در نوع خود یك ركورد بی نظیر به حساب می آمد.

به این صورت اكتشاف كامل غار اژدها انجام شد.

پدیده های بی نظیر

درداخل این غار می توان انواع تزئینات آهكی از قبیل استلاگمیت ، استلاگمیت (لوله ای ، میله ای ، گل كلمی و...) حوضچه های آب معدنی ، بلورهای زیبای كوارتز و كلیست و پدیده بی نظیر وكمیاب مروارید غار را مشاهده نمود.

غار اژدها درواقع دومین غار عمیق و اورست غارهای شرق كشور محسوب می شود كه با همكاری اداره كل حفاظت محیط زیست كارشناسی های لازم در آن انجام شده است.

اكتشاف این غارتوسط سید احمد رونقی وتیم شبكه ملی زیست محیطی كشور نمایندگی خراسان جنوبی انجام شده واین كار بالغ بر 100میلیون ریال هزینه در برداشته است.

این هزینه توسط حمایت های مردمی و بخش خصوصی تامین شده كه نصف این مبلغ صرف خرید تجهیزات فنی و پیشرفته غار نوردی شده است.

 

پیمایش غار فقط توسط غارنوردان زبده و دوره دیده بااستفاده از مدرن ترین تجهیزات روز غارنوردی امكان پذیر می باشد. غار مورد نظر دارای دو دهانه می باشد كه دهانه ورودی به نام اژدها و دهانه خروجی آن كه بسیار مخوف وعظیم می باشد به نام »بتون« شهرت دارد.

ماجراجوی مشهور هلندی به نام »پیتراورمانس« هم در بازدیدی كه به همراه تیم شبكه استان خراسان جنوبی از این غار دیداركرده و در سایت خبرگزاری خود ، آن رانقطه عطف سفرش از هلند تا چین برشمرده است.

 

متاسفانه به دلیل بی توجهی وهجوم تعدادی غارنورد ناآگاه از استان های همجوار این غار ، درمعرض تخریب قرار دارد. درصورت اختصاص بودجه لازم برای ساماندهی و بهسازی غار اژدها می توان آن را به صورت یك مكان توریستی بسیار جذاب برای استفاده گردشگران ایرانی وخارجی درآورد.

منابع:

http://shahrmajazi.com

گردآورنده: 

 

نرگس ملک میرزایی