برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٣ بهمن ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2381
 بازدید امروز : 1078
 کل بازدید : 63236378
 بازدیدکنندگان آنلاين : 14
 زمان بازدید : 1.2344
بقعه بيلدارباشي

بقعه بيلدارباشي

این بقعه در روستای فسنفر، در حومه‌ شهرستان سبزوار واقع شده و از بناهای جالب عهد صفوی است. طرح بنا، ‌از بیرون، هشت‌ضلعی به ابعاد 3/80 متر است. جرزهای بیرونی آن از آجر بنا شده است، و هیچ‌گونه تزئینی در آن‌ها مشاهده نمی‌شود. ارتفاع اضلاع آن‌كه در مجموع بدنه بنا، پای‌بست آن را تشكیل می‌دهد به 7/50 متر می‌رسد. چهار ایوان با مصالح اولیه خشت در چهار جهت اصلی بنا موجود بوده است كه امروزه فقط ایوان‌های شمالی و شرقی سالم باقی مانده‌اند و بقیه فرو ریخته‌اند. ایوان‌های موجود دارای قوس گهواره‌ای و به ابعاد 3/10×7 متر است كه در هر دیواره‌ طولی آن‌ها، طاق‌نمای تزئینی ایجاد كرده‌اند. این ایوان‌ها درهایی در انتها دارند كه به داخل بقعه باز می‌شوند و عرض دری كه ایوان اصلی (شمالی) را به بقعه متصل می‌كند، 90 سانتی‌‌متر است.
بنای بیلدارباشی كه به امام‌زاده نیز شهرت دارد، از داخل دارای طرح مربع با طول ضلع 6/60 متر است. نقشه چهارضلعی بنا از داخل به وسیله گوشواره‌های لچكی مقرنس‌كاری شده، به 8 ضلعی و سپس به دایره تبدیل شده است و در حد فاصل هر گوشواره - یعنی در ابتدای شروع گنبد - یك طاق‌نمای مقرنس‌كاری شده آجری مشاهده می‌گردد. گنبد بنا، تركیب خود را از دست نداده است و نزدیك به 15 متر ارتفاع دارد و در سال‌های اخیر روی آن را از بیرون، اندودِ نازكی از سیمان كشیده‌اند. داخل بنا، در اوایل دوره قاجاریه، مرمت شده است، و آن را به طور حساب‌شده و دقیق سفیدكاری كرده، و خطوط مقرنس‌‌ها و حدفاصل اجزای تشكیل‌ دهنده داخل را با رنگ لاجوردی كمرنگی بندكشی كرده‌‌اند. كلیه‌ تعمیرات توسط شخصی به نام استاد علی‌‌اكبر تبریزی انجام پذیرفته است و این مطلب را در داخل بنا و بر بدنه‌ گنبد نوشته و توضیح داده‌اند. ضریح موجود بر روی مقبره، مربوط به سال‌های اخیر است.

منابع:

http://vista.ir

گردآورنده:

مهناز آزادی اردکانی