برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٣ بهمن ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2399
 بازدید امروز : 942
 کل بازدید : 63236242
 بازدیدکنندگان آنلاين : 9
 زمان بازدید : 0.5781
آرامگاه مولاناحسين كاشفي

آرامگاه مولاناحسين كاشفي

آرامگاه مولاناحسين كاشفي

آرامگاه مولاناحسين كاشفي

مولانا کمال الدین حسین کاشفی متوفی در سال نهصد و ده قمری از فضلای نامی آخر عهد سلاطین تیموری است و با سلطان حسین میرزا بایقرا و امیر علیشیر نوایی معاصر بوده و با این که اهل سبزوار است در هرات زندگی می کرده و در اواخر عمر به سبزوار برگشته و در آنجا فوت کرده است.

کاشفی در هرات به وعظ می پرداخته و در حدیث و تفسیر و کلام دست داشته و در نثر فارسی هنرمندی با کمال است و کلیله و دمنه را با عبارتی ساده تر به نام انوار سهیلی نوشته و صحیفه شاهی یا مخزن الانشاء، لب لباب مثنوی مولانا جلال الدین محمد بلخی که انتخابی از اشعار مثنوی است و کتاب روضه الشهدا در شهادت انبیاء و ائمه اطهار و اولیاء از دیگر آثار اوست. همچنین تفسیر حسینی، کتاب اخلاق محسنی و اسرار قاسمی، رشحات عین الحیوه و لطائف الطوایف نیز از جمله تالیفات مولانا کاشفی می باشد.

انجمن آثار ملی ایران در حدود سال ۱۳۵۳ شمسی در حاشیه خیابان نظام الملک یا شهدای امروزی در مساحت یک هزار متر در محل مدفن مولانا کاشفی،بنای یادبود و در اطراف آن فضای سبزی را بر پا نموده است. این بنا ساختمانی آجری و با تزیینات کاشیکاری و سنگ می باشد و با شماره ۳۵۱۶ به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

 منابع:

http://www.yanic.ir

http://www.bia2iran.ir

گردآورنده:

مهناز آزادی اردکانی