برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٣ بهمن ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2145
 بازدید امروز : 530
 کل بازدید : 63235830
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0.6250
امامزاده سیدناصربن محمد

امامزاده سیدناصربن محمد

آستان مقدس امامزاده سیدناصربن محمد (علیه السلام)

آستان مقدس امامزاده سیدناصربن محمد (علیه السلام)

بقعه سید ناصربن محمد مربوط به سدهٔ ۸ ه. ق. است این اثر در تاریخ ۲ اسفند ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۶۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بقعه در حاشیه جنوبی روستای چشام (چشم) – از توابع بخش داورزن سبزوار – واقع است. بدنه بنا از بیرون، دارای طرح چهارضلعی منتظم است كه بر روی آن گنبد دوپوش نسبتاً بزرگی را بر آورده‌اند. امروزه این بنا دارای دو درِ ورودی و خروجی، در اضلاع شمالی و جنوبی است و احتمالاً درِ جنوبی را در سال‌های اخیر باز كرده‌اند. بقعه امام‌زاده سید ناصر دارای ایوان و هم‌چنین اتاق‌هایی برای استراحت خدام بقعه بوده است كه امروزه همه این قسمت‌ها فرو ریخته و تنها قسمت اصلی بنای مقبره سالم مانده است. اضلاع داخلی بنا به صورت طاق‌‌نماهای طویلی بالا رفته‌اند، و در رأس طاق‌نماها اقدام به مقرنس‌كاری آجری شده است.
گنبد بنا در حدود ۱۸ متر ارتفاع دارد و یكی از بلندترین گنبدهای منطقه سبزوار است. آجركاری گنبد از داخل، دارای نمای چشم‌نوازی است. در اینجا آجرها را با رج‌های جناغی و با مهارت و استادی تمام چیده‌اند. امروزه اثری از خود مرقد سیدناصر باقی نیست؛ ولی جای آن با صندوق چوبی جدیدی مشخص شده است. قدیمی‌ترین كتیبه موجود در این بنا، دارای تاریخ ۸۱۳ هـ.ق و متعلق به آرامگاه شخصی به نام درویش حسین است كه احتمالاً از خدام اولیه‌ بقعه بوده است. بنای آرامگاه سیدناصر بن محمد، از لحاظ نمای بیرونی گنبد و برخی اجزای دیگر، و شباهت‌هایی كه با بنای مصلای سبزوار – از آثار قرن هشتم هجری و متعلق به سربداران – دارد، به احتمال قوی از آثار قرن هشتم و نهم هجری قمری است.

 منابع:

http://news.asrgardesh.com

گردآورنده:

مهناز آزادی اردکانی