برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٥ تير ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2908
 بازدید امروز : 1578
 کل بازدید : 64036926
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.5781
کوشک دالخونی ,

کوشک دالخونی

کوشک دالخونی

کوشک دالخونی 

کوشک به معنای قلعه یا ساختمانی است که از آن برای دژبانی استفاده می شود و کلمه دال هم به پرنده اس شکاری از خانواده عقاب ها اشاره دارد. خونی هم به معنای خون ریخته شده است که روی هم رفته ترکیب این سه کلمه معنی افسانه ای قلعه خون پرنده دال را می دهد. درباره افسانه های قدیمی این قلعه اطلاع زیادی در دست نیست. همانطور که تاریخ واقعی آن زیاد روایت نشده است. تنها می دانیم که این کوشک برای امنیت بین راهی کاروان‌ها ساخته شده بود و به همین علت با قرار گرفتن محل آن در دشت، کاربری یک پاسگاه نظامی را داشته است.

کوشک دالخونی

کوشک دالخونی 

معماری کوشک دالخونی تکراری از معماری قلعه ارگ ارغوانی یا کاروانسرای قلعه ارغوانی گنبد است که معماری تو در تو و دایره ای شکل دارند. اتاق های زیر تپه این کوشک به شکلی تو در تو ساخته شده اند و به همدیگر مرتبط هستند. همین شکل خاص، فرضیه پناهگاهی بودن و نظامی بودن قلعه را تقویت می کند. چرا که گفته می شود از این اتاقها برای نگهداری مهمات و استراحت کوتاه سربازان استفاده می شد.

شیوه معماری و مصالح به کار رفته در کوشک نشان می دهد که در دوره اتابکان لر ساخته شده است. اما سازنده این کوشک هنوز مشخص نیست. حتی سند دیگری که نشان دهنده وجود بنای دیگری در کنار کوشک باشد، وجود ندارد.

کوشک دالخونی

کوشک دالخونی 

اتاق‌های 5 متری این کوشک با عرض 380 سانتی متر و با مصالح گچ و سنگ ساخته شده اند و هنوز استوار و پابرجا هستند. اما این روزها اگر گذارتان به کوشک دالخونی بیفتد، حفره های عظیمی را در گوشه و کنار آن می بینید که آن را تبدیل به یکی از محوطه‌های در حال تخریب باغملک می کند.

کوشک دالخونی

کوشک دالخونی 

البته مسئولان سازمان میراث فرهنگی، متهمان تخریب این بنای تاریخی را حفاران غیرمجاز و قاچاقچیان اموال تاریخی می دانند. این کوشک آنقدر تخریب شده که حفره‌هایی به عمق 2 و عرض یک متر در گوشه و کنار آن به چشم می خورد. با این حال اسناد مربوط به دالخانی را که جستجو کنید، می بینید که این اثر در سال 79 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده اما به دلیل دسترسی دشوار سازمان میراث فرهنگی به حال خود رها شده است!

قلعه ای در محاصره کشاورزان

قلعه ای در محاصره کشاورزان

واضح تر اگر بخواهید، باید بگوییم که کوشک دالخونی در میان زمین شخصی کشاورزان قرار گرفته و کارشناسان میراث فرهنگی برای سر زدن به آن باید از وسط زمین کشاورزان عبور کنند و این موضوع گاهی باعث ناراحتی و حتی برخورد نامناسب کشاورزان با عابران و مسئولان میراث فرهنگی می شود. آنها حتی اجازه نمی دهند که میراث فرهنگی در این محل تابلویی نصب کند که نشان دهنده تاریخ و معرفی این اثر باشد. در حقیقت، سازمان میراث فرهنگی خوزستان به جای راهکارهای حقوقی، ترجیح داده تا برای مقابله با این وضعیت این اثر باستانی را به حال خود رها کند!

این اثر باستانی در شهرستان باغملک، در شمال شرقی خوزستان و در روستای آل خورشید قرار دارد.

منبع:

http://www.tebyan.net

http://www.mehrnews.com

گردآورنده: 

کاوه ملک میرزایی