برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2608
 بازدید امروز : 2893
 کل بازدید : 62985327
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.5936
بقعه علی مالک

بقعه علی مالک

بقعه علی مالک

بقعه علی مالک

بقعه علي مالك در نزديكي پل دزفول واقع شده است. اين بقعه‌ دواتاق مربع شكل دارد. سقف اتاق‌ها مدور است و با آجر ضربي پوشش يافته و گچ‌اندود و رنگ‌آميزي شده است. بر روي جزرهاي ديوارهاي اصلي لچكي‌هايي با خطوط هندسي گچبري شده و نورگيري‌هايي نيز در ديوارها تعبيه شده است. بر گرداگرد بقعه، ايواني با طاق رومي ساخته شده است.

بقعه علی مالک

بقعه علی مالک

ايوان شمالي ورودي بقعه دو طاق دارد كه با كاشي‌هاي سفيد، سياه و فيروزه‌اي تزئين شده است و بر روي آنها تاريخ هزار و سيصد و بيست ه.ق خوانده مي‌شود. بنا سردابي با بيست وشش پله منظم، سقف ضربي و دو قبر دارد. بر روي قبور، صندوقي نهاده‌اند. بقعه دو مناره با ساقه‌اي استوانه‌اي و كاشيكاري شده دارد. صاحبان مدفن، ابراهيم و عقيل- پسران حضرت علي عليه السلام مي‌باشند. بناي بقعه به دوران قاجاريه مربوط است. اين بقعه متبركه در محوطه پل قديم در كوچه‌اي معروف به علي مالك مشرف به پل قديم دزفول واقع گرديده است.

بقعه علی مالک

بقعه علی مالک

اين بقعه متأسفانه بازسازي گرديده و هيچگونه آثاري از قدمت آن باقي نمانده است. در اين بقعه قبرهايي بنام حضرت عقيل ابن علي ابن ابيطالب عليه السلام و ابراهيم ابن علي ابن ابيطالب عليه السلام از فرزندان حضرت امير مؤمنان به چشم مي‌خورد كه داراي ضريح مجزا نيز مي‌باشند.

منبع:

http://azarkish.mihanblog.com

http://harameyar.com

 گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی