برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3213
 بازدید امروز : 2705
 کل بازدید : 62985139
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 0.7655
بازار قديم شهر

بازار قديم دزفول

بازار قدیم دزفول تابستان 1390

بازار قدیم دزفول، تابستان 1390

در گذشته مهمترين مراكز خدماتي دزفول مجاور محله قلعه قرار داشته است و چنانكه در سفرنامه ها آمده است بازار به صورت ميدان بوده است كه همه معاملات در آن انجام مي گرفته است.
اين مراكز خدمات شهري از طرفي مجاور مسجد جامع و از طرف ديگر به دو سرْميدان ختم مي‌شود.  بازار در مرتفع ترين شيب شهر بنا شده است و امتداد گذرهاي محلات به بازار ختم مي شود. مراكز محلات و گذرهاي اصلي بازار شهر بر اساس توپوگرافي زمين شكل گرفته اند و حركت پياده از طريق گذرها همگي به بازار ختم ميشود. 
قديمي ترين بناي موجود در بازار دزفول مقبره شيخ اسماعيل قصري است كه وفات او در سال 555 هجري شمسي ذكر گرديده است. اما دو دوره هاي اخير به طور كامل بازسازي شده است.
چهار راسته موازي، بازار قديم دزفول را تشكيل مي‌دهند، كه هريك مخصوص صنف خاصي بوده است؛ 1- بازار آهنگران 2- بازار بزازان 3- بازار خرده فروشان 4- بازار خراطان 
در مجاورت مسجد جامع و در جهت حركت مشرق به مغرب به طرف دروازه شوشتري چندين كاروانسراي قديمي وجود داشته است كه متأسفانه به جز يكي دو بناي نيمه مخروبه بقيه  از بين رفته اند.
انواع صنايع دستي از قبيل خراطي( شامل ساخت شمعداني و قليان و ...) كپو و كرتله بافي، گليم بافي، سجاده بافي، ورشو سازي و نمدمالي در بازار قديم دزفول ديده مي شود.
كاروانسراي زيبايي موسوم به كاروانسراي بازار در ميان اين بازار خودنمايي مي كند كه حال و هواي داد و ستد در دوران گذشته را تداعي مي كند.
بازار قديم در مركز شهر دزفول قرار دارد و در حال حاضر نيز به عنوان يكي از مراكز اصلي تجارت شهر فعال است. وجود شغلها و راسته هاي قديمي با شكل خاص معماري مغازه ها و فروش برخي صنايع دستي معروف دزفول در اين بازار موجب استقبال ويژه گردشگران مي شود. 

منبع:

http://dt24.blogfa.com

http://anthropology.ir

 گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی