برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2327
 بازدید امروز : 2636
 کل بازدید : 62985070
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0.6882
بند بالا رود

بند بالا رود

بر رودخانهٔ دزفول که قسمتى از رود دز يا ديز يا آبديز است، در محلى معروف به بند بالارود، در شمال غرب دزفول آثار بندى و سدى باقى است که هنوز آثار سه ديوار در جبههٔ جنوبى و دو غرفه بر روى ديوار بدنهٔ اصلى و دو دهنهٔ اصلى و يک طاق فرو ريخته باقى مانده که به لهجهٔ مردم دزفول ”اسيو آى گله‌گه بالائي“ خوانده مى‌شود. به معنى آسياب‌هاى گله‌گه بالا.

بقاياى بند يا پلى که در ضلع شرقى رودخانهٔ دز در اين نقطه باقى مانده‌اند شامل يک طاق بزرگ و دو طاق کوچک که پايه‌هاى آن در داخل آب رودخانه است و دو طاق کوچک که چنين به‌نظر مى‌‌رسد که در پايهٔ بند يا پل قرار داشته‌اند، سه رديف پايه‌هائى که در امتداد رودخانه و در قسمت جنوبى ديده مى‌شود با ملاطى از گچ و خاکستر و دو رديف آجر که تکرار مى‌شود و قسمت‌هائى از سنگ ساخته شده‌اند. در منتهى‌اليه سمت شرق ديوارهاى عمود بر رودخانه با سنگ تراشيده ساخته شده‌اند، و هرچه به وسط رودخانه نزديک‌تر مى‌شود بر مقدار آجرى که در بنا به‌کار رفته افزوده مى‌گردد. اين اثر بى‌شک بازمانده از دوران ساسانى است.

منبع:

http://www.aftabir.com

 گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی