برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ١٥ خرداد ١٣٩٩
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1884
 بازدید امروز : 7812
 کل بازدید : 59592010
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10
 زمان بازدید : 0.9570
امامزاده شهید(ع)

امامزاده شهید(ع) ، فراشبند

امامزاده شهید(ع) ، فراشبند

امامزاده شهید(ع) ، فراشبند

نسبت شريف امامزاده سيد شجاع الدين حسن مشهور به امامزاده شهيد مدفون در شهرستان فراشبند با دو واسطه به امام موسي کاظم(ع) منتهي مي شود که از قرار ذيل است: سيد حسن الصورايي"صوراني" مشهور به شجاع الدين بن حسين الصوراني بن اسحاق الامير بن امام موسي کاظم(ع) وي سيدي جليل القدر ، عظيم الشأن و بسيار بزرگوار بود . او از شهداي بنام اهل بيت (علیهم السلام) در شيراز است و به زهد و تقوي متصف بوده است

پدر بزرگوارش سيد حسين مشهور به صوراني و ملقب به علاءالدين از جمله همراهان شاه چراغ به شيراز است که به سيدعلاءالدين حسين مشهور و معروف مي باشد برخي با حذف يک واسطه تصور نموده اند که وي سيد حسين بن موسي(ع) است که ظاهراً اين تصور با حذف يک واسطه صورت گرفته است.

سيد علاءالدين حسين ، صاحب دو فرزند به اسامي سيد علي بهاءالدين و سيد شجاع الدين بوده که ظاهراً سيد شجاع الدين پس از تفرق سپاه شاه چراغ به منطقه فراشبند مي گريزد و در آنجا به دست مخالفان به شهادت مي رسد و از اين رو به امامزاده شهيد مشهور مي گردد .

سيد شجاع الدين ، صاحب سه فرزند بود ، يکي حسن نام داشت و ديگري سيد اسحاق (که به علم و زهد متصف و در 15 کيلومتري جنوب شرق شيراز در کوه بلوک قرباغ داراي گنبد و بارگاه است و به سبز پوشان شهرت دارد .) و آخري سيد ابو جعفر محمد صوراني که در دروازه اصطخر شيراز در جريان قيام علي بن حمزه موسي(ع) به شهادت رسيد و سرش را از بدنش جدا نمودند و به بغداد فرستادند . اينک آرامگاه وي به سيد محمد عابد مشهور و در قبلگاه حرم شاه چراغ مدفون است . پس از اين واقعه فرزندان سيد ابوجعفر محمد صوراني به مرو و فرغا مهاجرت نمودند و بزرگترين خاندان موسوي اين شهر را پايگذاري کردند که در ميان آنان علماء بزرگ ، نقباء شريف و شهداء گرانقدر به منصه ظهور رسيدند .

 

منابع:مشاهدالعتره الطاهره:127-123 ، المجدي:119 ، تهذيب الانساب:170 ، عمده الطالب:231 ، جامع الانساب:5 ، تحفه الازهار:329 ، الدررالمنثور:248تحقيق و تدوين:موسسه دائره المعارف بقاع متبرکه - دکتر مهدي فقيه بحرالعلوم.

منبع:

http://emamzadehshahid.blogfa.com

 گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی