برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2596
 بازدید امروز : 2763
 کل بازدید : 62985197
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0.7656
مسجد سنگی (آتشكده آذرخش)

مسجد سنگی (آتشكده آذرخش)

مسجد سنگی داراب

مسجد سنگی داراب

مسجد سنگی یکی از بناهای تاریخی و منحصر به فرد استان فارس است که در 5 کیلومتری جنوب شرقی شهر داراب قرار دارد. این سازه در دامنه شرقی کوه پهنا و در دل صخره کوه با طرح چلیپا (صلیبی شکل) کنده شده است. 

گفته می‌شود این بنا در ابتدا یکی از معابد مهم مهرپرستان بود که در زمان ساسانیان به آتشکده تبدیل شد و در سال 652 هجری قمری و در دوران محمدحسن مبارز، با ایجاد یک محراب و اِعمال تغییراتی، به مسجد تغییر کاربری داد که این مطلب با عبارتی در محل محراب، ذکر شده است. اگرچه برخی صاحب‌نظران مانند پروفسور دیتریش هوف آلمانی معتقدند این بنا در دوران اسلامی و از ابتدا به عنوان مسجد ساخته شده است. درست است که نمای ظاهری بنا همچون داشتن محراب مقرنس‌کاری با خطوط کوفی، قطع شدن راهروها در دو طرف محراب و قرار گرفتن آن در سمت قبله و کتیبه‌های کوفی، دلایل اسلامی بودن بناست اما از وجود عناصر ساسانی نیز در اینجا نباید غافل شد.  

مسجد سنگی

مسجد سنگی

این مسجد از راهروها و ستون‌های متعددی تشکیل شده و مهم‌ترین ویژگی معماری آن در این است که تمامی دیوارها و سقف آن، در سنگ یکپارچه کوه تراشیده شده‌اند و کل بنا یک تکه است. در بخشی از بنا، سقف باز است و در زیر آن حوض چهارگوش کم‌عمقی قرار دارد و راهروهایی با سقف مدور، پیرامون آن مشاهده می‌شود. پشت‌بام آن نیز با قطعات سنگ و گچ، مسطح شده است.

طولانی‌ترین قسمت بنا، طول شرقی- غربی آن است که از درِ ورودی شروع می‌شود. ورودی‌ آن در سمت جنوب شرقی قرار دارد و فاصله آن از ابتدای درگاه ورودی تا انتهای شمال غربی، تقریباً 20 متر است. طول دو سوی دیگر مسجد که یکی در راستای جنوب غربی و دیگری در امتداد شمال شرقی قرار دارد، حدود 18 متر است.

محراب مسجد سنگی

محراب مسجد سنگی

به نظر می‌رسد عملیات ساخت این بنا، با کندن کوه از بالای نورگیر شروع شده و به صورت یک چاه با پلان مربع پایین رفته است و سپس از چهار سمت، دیوارهای چاه و ایوان‌های مسجد کنده شده‌اند که از نظر زمانی، می‌تواند تاریخ اتمام آن را به یک چهارم کاهش دهد.

در محوطه بیرونی بنا، اتاق کوچکی در کوه حفر شده که احتمال داده می‌شود، محل اقامت نگهبان آتشکده بوده است.

از دیگر سازه‌های پیرامون این بنا، آسیابی است که در دل کوه ساخته شده و از نظر معماری، بی‌نظیر است. این آسیاب دارای دو تنوره بزرگ سنگی در بالای کوه است که از راه آن‌ها، آب وارد آسیاب می‌شده است.

آسياب سنگي 
در قسمت شمالي مسجد سنگي، آسيابي قرار دارد كه در دل كوه ساخته شده و داراي تنوره عظيم استوانه‌اي شكل است كه با سنگ لاشه و آهك ساخته‌اند و آب مورد نياز آسياب از طريق آن‌ها وارد مي‌شده است. دو جوي سنگي و ساروجي در بالاي كوه قرار دارند كه از كيلومترها مسير پرفراز و نشيب آب را به آسياب منتقل مي‌كردند. در ورودي آسياب، دو كتيبه كوفي و فارسي قرار دارد كه زمان تعمير آسياب در دوران اتابكان و قاجاريه است. 

منبع:

http://www.armansafar.com

http://sh-darab.ir

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی