برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2498
 بازدید امروز : 2715
 کل بازدید : 62985149
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0.5171
دژ حسن صباح

دژ حسن صباح ،الموت قزوین

دژ حسن صباح

دژ حسن صباح

دژ حسن صباح به شماره 7252 در 12 بهمن سال 1381در فهرست آثارملی به ثبت رسیده است . دژ مشهور و افسانه ای حسن صباح (الموت ) ـ پا یگاه اصلی اسماعیلیان نزاری درایران و دره الموت که یکی مهمترین دارالهجره های اسماعیلیان درجهان و مقر حسن صباح فرمانروای فرقه اسماعیلیه بوده است . مختصات جغرافیایی دژ براساس اطلاعات حاصل شده از G.P.S به شرح زیراست . بلندی آن از سطح آبهای آزاد 2163 متراست . 
E : 50, 34 . 915 N: 36, 26 . 758 

دژ حسن صباح

دژ حسن صباح

دژ حسن صباح در شرق روستای گازرخان به بلندی 1830 متر از سطح آبهای آزاد قراردارد.این دژ برروی صخره کنگلومرایی منفردی دردامنه کوه هودکان از رشته کوههای البرز جنوبی بناگردیده است . این صخره دارای شیب تند با پرتگاه های عمیق وهولناک بوده ودارای بافت نسبتا نرمی است که رشته آن از نرمه گردن بین نرمه لات و گرمآرود شروع می شود و به طرف باختر ادامه پیدا کرده . و گستره آن بیش از 10000 متر مربع است .
محدوده دژ حسن صباح: در شمال و شرق و جنوب دژ , کوه هودکان قرار گرفته است و در این بخش آبادیها و منابع طبیعی مختلفی است که در زبان محلی با نامهای زیر شناخته شده اند : آسیاب رج (آسی رج ) به معنی گردنه درشمال شرق ؛ درشرق کوه نرگس که در دامنه آن آبادی اواتر و پایین ترآن "اوانک " و نرمه لات است . در غرب کوه آسمان تخت است و پشت آن گل ناو است. درشمال غرب روستای توان است . و درجنوب غرب کوه پیشکوه و میانکوه است که به طرف دره الموت و گازر دشت است . حد شمال آن روستای خشکه چال و امامزاده حسن سپهسالاراست . طبق گفته اهالی بنابه نامهای محلی محدوده زیر برای دژ را میتوان تعیین کرد :
جنوب غرب : کوه لارک که در پایین آن آبادی فیشان ـ جولادک ـ ترکان و آفتاب در است .
غرب : روستای گازرخان ؛ کوه دمی زار صحرا و دزدک سر ـ دمیزارچوپان ( گازرخان ) انتهای آن آفتاب دیمه ـ دمیزار کنگرلاش (توان )
شمال : هودکان : پولات مندیل ـ شمال غرب , کلم باغ که درحال حاضرجز اراضی خشکه چال است ولی درثبت متعلق به گازرخان است .
شمال غرب : پشت لوله کشی ـ پیلا بور متعلق به گازرخان ـ ترک جاربالا و ترک جار پایین (متعلق به خشکه چال ) وامامزاده حسن سپهسالار از طرف جنوب آن متعلق به گازرخان وشمال آن متعلق به خشکه چال است . 
شمال وشمال شرق : کوه های هودکان که شامل کوه هایی است که یال رو به دژ طرف آن رو به روستای گازرخان و پشت آن شاتان است .
شرق : ارکان است که در دامنه آن کیلا مال ـ سرخ زمین وایاچال است که هرسه جز زمین های گازرخان است . همچنین باز درشرق یخچال ـ گوده باغچه جز زمین های گازرخان است در دامنه شرقی دامکی و کلی چال جز زمین های گازرخان است . دراین بخش درخت بیدشرقی است به نام کلدر که چشمه آب مناسبی دارد و گفته می شود که آب قلعه از آن تامین می شده است و این محدوده حریم و چشم انداز منظری دژ در نظر گرفته شده است . 
دردره های بین بلندی های پیرامون دژ حسن صباح محـــوطه های باستانی پراکنده ای وجود دارند که درارتباط و پیوند با دژحسن صباح بوده که نیاز به بررسی بیشتر باستان شناسی دارند ؛ که برخی ازآنها شناسایی شد ه اند. 
این محــــوطه ها به نام های زیر خوانده می شوند و در حریم شماره 1 قرار دادند :
1ـ دیلمون ده درشمال شرق ؛ 2ـ اغوزبن درشرق؛ 3ـ خرازرو ؛ 4ـ زهیرکلفی درشرق ؛
5ـ ترک جار بالاو پایین در شمال ؛ 6ـ کی باغ دیمه دربال شمالی صخره متصل به صخره که این نام یادآور باغی است که بزرگ کیاامید جانشین حسن صباح دراین محل بنا کرده است. 7ـ دره ای که درشمال قلعه الموت است به نام دمکی معروف است ؛8ـ ارکون ؛9ـ کلدر ،10ـ الاون ، 11ـ شاتان ، 12ـ اوجر , 13ـ ازدیگر محوطه ها در شمال به نام اسبه کله چال است که قبرستان قدیمی است و ویرانه چند کوره آجرپزی بالای آن دیده می شود , 14ـ همچنین کلی چالی سر ؛ 15ـ باغل دشت , 16ـگازردشت د ر جنوب غربی , ومهمتراز همه روستای گازرخان باوجود امامزاده 17ـ حنفی , 18ـ گورستان هیجده تن , 19ـ محوطه روبروی دژحسن صباح که محل باغ صفری ومحل مدرسه و پایگاه پژوهشی الموت است که برروی پشته و محوطه باستانی بناشده اند که متصل و پیوسته با دژحسن صباح بوده است که بخشی از آن تسطیح شده است و جز عرصه دژ حسن صباح به شمارمی آیند و مختصات جغرافیایی 12 محوطه آن با G.P.S مشخص شده است.
  تاریخچه اثر ودوره های تحولات چشمگیر آن ( مرمت – الحاق ):
گفته می شود یکی ازملوک ارجستانی از زیدیان علوی درسال 246 قمری به نام " الداعی الی الحق حسن بن زید" برکوهی دردره الموت دژی بناکرد که همان دژحسن صباح بوده است گویند درسال 483 قمری/ 1090 میلادی حسن صباح , رهبر فرقه نزاریه اسماعیلیان درایران , این دژ را به سه هزار دینار ازمهدی اززیدیان علوی با آمیزه افسانه به اندازه چرم گاو خریداری کرد . حسن صباح درسده 5 هجری / سده 11 میلادی باگزینش دره الموت با بناکردن دژها دربلندی کوه ها وکنترل راه های دسترسی به دره ؛ مدیریت ونظام مالکیتی دره الموت براساس جغرافیای طبیعی دره الموت راپایه گزاری کرد که این نظام , چشم انداز منظر فرهنگی تاریخی راشکل داده است وآن را تعیین وتعریف کرده است . نقش ونام او : سیدنا خداوندگار الموت نشانگر نقش اودر نظام مدیریتی الموت است 

قلعه الموت

قلعه الموت

دژ دارای دوبخش قلعه بالا وقلعه پائین است بخش قلعه پائین دارای پلکان وشیب پله تراشیده درصخره وبرخی سنگفرش است که مسیر راه محدود دردودیواره سنگ چین محافظتی است , دروازه جنوبشرقی بابرجهای دیده بانی واطاقکهای محل زیست وکارگاه ها است . 
بخش قلعه بالا بادیوار ه وبرجها ی جنوبشرقی باارتفاعی موجود بیش از 16 متربلندتر از دژ پائین جدا شده است . وبا مسیر پلکان با 14 پاخور با اطاقهای نگهبانی دوطرف به بالا راه می یابد . دربالای سطح دژ بالا مقر اصلی فرمانروایان اسماعیلیه در طی 175 سال بوده است که آثار آن درزیر ساخت وساز دوره های بالا ( دوره صفوی وقاجار) مدفون است . که طی کاوشهای پنجساله بخشی از ویرانه های آن به دست آمده است . 
دراین بخش دیوار های فروریخته دوره صفویه وقاجار بربالاترین سطح مشاهده می شود . ( لازم به یاد آوری است بیش از کاوشها سطح قلعه باخاک پوشیده شده وسطحی نامشخص وناهموار داشت که با کاوشها هرساله بخشی از آثار مشخص گردیده است که بااین کاوشها بازسازی وبازنمائی معماری دژ ودوره های آن امکانپذیر شده است .) 
دژ بالا رابه می توان به سه بخش مجزا تقسیم بندی کرد , : دیوار وبرج وبارو وپلکان اصلی وصحن وسر در اصلی باچار صفه : ایوان شمالی باسردر آجری پرکا ر صحن چهار گوش میانی , ایوان جنوبی با سردربلند باارتفاع باقیمانده 5 متری ازآن با اجرکاری های پرکار دوره اسماعیلیه باسه دوره ساختاری ( سده 5- 6- 7 هجری – دوره اسماعیلیه ) که احتمالا محل اقامت وهمچنین مسجد فرمانروای دژ ( حسن صباح و جانشینان وی بوده است ) ودوتالار جانبی شرقی وغربی است . که معماری باشکوه آن یاد آور وقابل مقایسه کاخ خلفای بغداد – مسجد جامع اصفهان – برج خرقان – مسجد جامع قزوین است . ونشانگر رقابت وقدرت نمائی فرمانروایان الموت با حکومت های مرکزی بوده است . 
دربخش شرقی – جنوبی- شمالی مجموعهای از گذرگاه – آب انبار - انبار ها . اطاق های نگهبانی –اصطبل وجوددارد که محدوده ای حدود 3000متر مربع است که با دیواره سنگی از بخش شمالشرقی مجزا شده است . 
بخش شمالشرقی که سطح آن حدود 4 متر ازسطح بخش اصلی پائین تراست ووسعت آن کمتر است تنها بخشی ازآ ن حدود 200 مترمربع درحال کاوش است که درآن مجموعه ای از اطاقها وانبارهای تودرتو که که درصخره کنده شده اند مشخص شده است . 
بخش دماغه باریک کشیده شمالشرقی بادیواره های سنگی باریک واطاقکها ی درصخره کنده شده است بابرج وبارو با جان پناه ها وتیرکش ها وراهروها که با پلکان های تراشیده درصخره به فضاهای بخشهای شیب دامنه راه می یابد . دردامنه شیب غربی آن مخزن آب کشیده ای است که همواره درسطح ثابت آب درآن وجوددارد ؛ودرشیب پائین شمالی آن اطاق نگهبانی بادودیده بانی به نام دوبر خانه قرار دارد که برشمال وشرق دره پوشش نگهبانی180 درجه دارد . که مانند چشم تمساح عمل مینماید ونشانگر دانش نظامی و فنآ وری سازندگان دژ میباشد

منبع:

http://mohammadialamooti.persianblog.ir

http://www.tajlil.com

گردآورنده:

محمد صفوی سهی