برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ١٤ اسفند ١٣٩٩
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1806
 بازدید امروز : 784
 کل بازدید : 61453506
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.8281
معبد آناهيتا

معبد آناهيتا ، کنگاور

معبد آناهيتا

معبد آناهيتا 

معبد " آناهيتا " دومین بنای سنگی ایرانیان باستان پس از تخت جمشید و مشهورترین معبد منسوب به آناهیتا در ایران است که در مركز شهر كنگاور قرار دارد. این شهر، بر سر راه همدان به كرمانشاه واقع شده است.آناهیتا ایزد بانوی آب‌های روان، زیبایی، فراوانی و برکت و نماد باروی، عشق و دوستی در دوران پیش از اسلام بوده است. معبد آناهیتا محلی برای نیایش آب بوده که یکی از چهار عنصر مقدس و مورد احترام ایرانیان باستان است. 

آناهیتا (آناهید - ناهید) الهه آب و آبادانی

آناهیتا (آناهید - ناهید) الهه آب و آبادانی

 
کاوش های علمی در سال ۱۳۴۷ شمسی در کنگاور ثابت کرد که معبد آناهیتا تحت نفوذ هنر هخامنشی قرار داشته است. قدمت این بنا را به دوره های اشکانی و ساسانی هم نسبت داده اند، گورستانی صخره ای متعلق به دوران پارتی درپای دیوار شرقی این معبد کشف شده است که اموات در این قبرها رو به بنای آناهیتا دفن شده اند.
بنای اصلی معبد آناهیتا چهار ضلعی برپشته ای سنگی و برروي تپه ای طبيعي با ارتفاع 32 متر در ابعاد ۲۰۹ در ۲۲۴ متر در سه طبقه ساخته شده است. طبقه نخست بزرگتر، طبقه وسط کوچکتر و طبقه آخر هم آتشکده مقدس است. هیچ ستونی شگفت انگیز تر از ستونهای معبد آناهیتا کنگاور نیست. ارتفاع ستونهاي اين بنا نسبت به قطر آنها سه به يک است و اين باعث شده در ميان تمام معابد دنيا بي نظير و منحصر به فرد باشد که درمقایسه بدست آمده معماری آن شبیه به قصر عامون در مصر بوده است.

منابع:

http://www.pnuss.ir

گردآورنده:

محمد صفوی سهی