برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1997
 بازدید امروز : 2808
 کل بازدید : 62985242
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 1.0313
رودخانه مارون

رودخانه مارون

رودخانه مارون

رودخانه مارون

مارون که طاب هم نامیده می‌شده سرحد جغرافیایی فارس و خوزستان بوده و امروز از میانهٔ خاک کهگیلویه و سپس بهبهان و آغاجاری گذر می‌کند. سد مارون شهرستان بهبهان بخشهای وسیعی از زمینها و مناطق روستایی در استان های کهگیلویه و بویر احمد و خورستان واقع در پشت سد مارون را در برگرفته و به زیر آب برده است. مدیریت فعلی این سد در دست شرکت بهره برداری از سد و نیروگاه مارون شهرستان بهبهان می باشد که تحت الامر سازمان آب و برق خوزستان واقع در اهواز فعالیت می کند. مارون در جایی به نام جم صبی وارد دشت خوزستان می‌شود. این دشت کوهپایه‌ای در قدیم هرمزدگان نامیده می‌شد و همان جایی است که اردشیر ساسانی در نبردی بر اردوان اشکانی پیروز شد.

سدی نیز در شهرستان بهبهان بر روی رودخانه مارون زده شده به نام سد مارون. سر راه رودخانه مارون بلافاصل بعد از سد شهداء محلی دنج وتفریحی به نام کریا برای مردم ومیهمانان نوروزی فراهم شده است. رود جراحی حاصل تلاقی این رود و رود اعلا در محلی به نام چم هاشم است.

منابع:

https://fa.wikipedia.org

http://www.omidiyeh-news.ir

گردآورنده:

یوسف ملک میرزایی