1
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٩ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
رشتخوار

 رشتخوار

  تلفظ کلمه در محل و معمولا به ضم اول و بروزن دشوار است که در این تلفظ حرف ت از کلمه حذف می شود برای وجه تسمیه محل در بین اهالی کنکاشی داشتیم که مجموع تعابیر آنها دردو نظر خلاصه میشود :

قول اول : رشتخوار را خونخو ار معنی می کرد . بر این اساس در گذشته رشتخوار با همسایگانش دشمنی کینه توازنه ای داشته است به همین علت دیگران به مردم این دیار لقب رشتخوار را داده اند .

این برداشت به تعبیری درست است یعنی از کلمه ریش به کسر اول افاده ریش و زخم و جراحت می شود لیکن اینکه رشتخوار یهای آرام چنین موضعی در قبال دشمنان خود داشته اند بعید مینماید قول دیگری بر آن بود که در زمان باستان و هنگامی رستم و زال از سرزمین ما عبور میکرده است تا به سیستان برود اسب خود رخش را رها کرده تا بچرد و خود رفع خستگی را بر هم نهاده بود در این وقت درندگانی از بیشه رشتخوار به رخش حمله برده و قصد خوردن او را کرده بودند رستم سراسیمه چشم گشوده و بپا خواسته بود با فریاد گفته بود این روبهکاران از کی رخشخوار شده اند و سپس رخش را با نهیبی بر جانوران تحریض میکند . این تعبیر و تصور اگر افسانه در افسانه ای است اما اتفاقا به لحاظ اینکه رخش را رش نیز نوشتهاند و رشتخوار را به فتح اول رخشخوار هم معنی میدهد نظری نیست که پربی اعتیاد باشد . در نهایت پدر این نگارنده عقیده دارد : رش به فارسی مخفف ارش است و به معنی خرمای سیاه و انجیر می باشد لذا می توان گفت رشتخوار یعنی انجیر خوار ومیوه انجیر در آن نواحی به فراوان به عمل می آید و نیز می توان گفت چون در فارسی سین بجای شین بسیار جاها نوشته شده از قبیل کورس و کورش ، نیسابور و نیشابور و ورس یارش به فارسی حریص در خوردن است ، رشتخوار یعنی زیاده خوار ،  آنچه برد کلیه تلفظ ها مرجع است تلفظ رُشت بروزن پُشت به معنی روشن است و خوار که همان خور است یعنی آفتاب می باشد .

بدین ترتیب رشتخوار یعنی آفتاب تابان و این به یعنی با توجه به موضع جغرافیایی محل که واحه ایست پر آفتاب و قرار گرفته در جلگه سازگارتر مینمایند

شهر رشتخوار

عکس: http://www.roshtkhar3.parsiblog.com

 وقعیت جغرافیایی و ویژگی های طبیعی

شهرستان رشتخوار با گستردگی 4360 کیلومتر مربع وسعت و مرکزیت شهری به همین نام با دو بخش مرکزی و جنگل از شمال و شمال شرقی و غربی به تربت حیدریه و از جنوب غربی و جنوب به گناباد و از شرق و جنوب شرقی به خواف محدود می شود.
ارتفاع این شهرستان از سطح دریاهای آزاد 1140 متر است. شهرستان رشتخوار دارای 2172 هکتار زمین های عرصه جنگلی و 5 هکتار فضای سبز می باشد . در شهرستان رشتخوار پرورش دام ، زنبور عسل و کرم ابریشم رواج دارد و با حفر بالغ بر 100 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق توانسته اند انواع محصولات مختلف زراعی را نیز در منطقه کشت نمایند . این شهرستان دارای آب و هوای خشک و کویری بوده و فاصله آن با مرکز استان خراسان رضوی حدوداً 200 کیلو متر است.

پیشینه ی تاریخی:

منابع موثق از جمله کشفیات و بررسی های باستان شناسی موید وجود زیستگاههای انسانی در این ناحیه از دورانهای ما قبل تاریخ و تاریخی است . بدون تردید سرزمین رشتخوار در دوران حیات خود همواره مسکن و مأوای ساکنین این منطقه بوده است . از جمله آثار برجای مانده در مناطق مختلف آن از دوره خوارزمشاهیان، تیموریان و صفویه بر رونق و آبادی این ناحیه در آن روزگار صحه می گذارد . علاوه بر آن رشتخوار در سده های دوازدهم و سیزدهم هجری نیز به دلیل توجه حاکم وقت سلطان علی خان قرائی در زمره مناطق آباد خراسان به شمار می رفت.


بقایای مسجد و مزار رکن الدین محمود سنجانی

 در 25 کیلومتری جاده آسفالته تربت حیدریه به خواف نزدیک به روستای سنگان رشتخوار ، بقایای مسجد و مزار رکن الدین محمود سنجانی (593-478 هـ..ق) جلب نظر می کند . وی از اولیاء و رهبران مسلک عرفان در سده ششم هجری است . مجموعه معماری بر جای مانده مشتمل بر دو بنا است که در ضلع شرقی مسجد و در ضلع غربی مزار شاه سنجان قرار دارد . از بنای مسجد تنها یک ایوان وسیع بر جای مانده است . بنای مزار نیز با پوششی گنبدی بر ساقه ای هشت ضلعی استوار بوده است . بر اساس ابنیه به سده نهم هجری می رسد.

نقاط دیدنی:

 صنایع دستی و هنرهای سنتی رشتخوار :

درشهرستان رشتخوار انواع مختلفی از هنرهای سنتی و صنایع دستی تولید می شود که غالباً در کارگاههای کوچک و مجموعه های تولید روستایی بوجود می آیند.

صنایع دستی

از مهمترین این تولیدات دستی و بومی می توان به بافت فرش های دستباف ، گلیم های منقوش و الوان ، انواع فرآورده های نمدی نظیر زیرانداز ، کلاه ، بالاپوش اشاره نمود . همچنین فرت بافی و جاجیم بافی نیز یکی دیگر از تولیدات دستی حائز اهمیت در این شهرستان به شمار می رود.

سوغات و ره آورد سفر :

روی هم رفته در این شهرستان سوغات و ره آوردی که از اشتهار بسیاری برخوردار باشد وجود ندارد ، اما قالیچه های پرنقش و نگار با رنگهای روشن که در این ناحیه بافته می شوند می توانند بهترین ارمغان سفر به رشتخوار باشند.
بافت های ابریشمین برای تهیه البسه الوان و سایر بافته های نخی که از آنان روسری های نازک ، حوله های نخی و بقچه های زیبا تولید می شوند قادرند زمینه ابتیاع سوغات برای گردشگران در این شهرستان را برآورده نمایند.
 

 منابع:

 http://www.mums.ac.ir

 http://www.roshtkhar3.parsiblog.com

گردآورنده: مهناز آزادی اردکانی

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 8855 بازديدکنندگان امروز :  4264 کل بازديدکنندگان :  64069849 بازديدکنندگان آنلاين :  8 زمان بارگزاري صفحه:  1.1563