برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ١٥ خرداد ١٣٩٩
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 7211
 بازدید امروز : 8383
 کل بازدید : 59592581
 بازدیدکنندگان آنلاين : 9
 زمان بازدید : 0.8300
تالاب يانيق گلي

تالاب يانيق گلي

اين تالاب در 31 كيلومتري جنوب غربي هشترود قرار دارد و در پاييز و زمستان مورد استفادة پرندگان وحشي قرار مي گيرد.

تالاب”یانیق”، ازدیگرتالاب های زیبای هشترود است؛ که در۳۵کیلومتری جنوب غربی این شهرستان و در کنار جاده آسفالته هشترود – مراغه، قرار گرفته است. این تالاب از ۲ بخش مجزا به فاصله ۱‎/۵ کیلومتر از همدیگر، تشکیل شده است.
یکى از ۲ تالاب یانیق، که به عنوان استخر طبیعى آبیارى، مورد استفاده کشاورزان قرار مى گیرد، وسعتى در حدود یک هکتار و تالاب دیگر که در گوى تپه ماهور، قرار گرفته و به صورت نوار باریک، امتداد یافته، ۴ هکتار وسعت دارد.ارتفاع تالاب هاى یانیق ازسطح دریا یک هزار و ۶۰۰ متربوده و هردو آنها در بخش مرکزى خود، بیش از ۲ متر عمق دارند.
سواحل و حوزه آبریز تالاب یانیق را زمین هاى زراعى و چمنزار، تشکیل داده و در ترکیب پوشش گیاهى سواحل غیرازتعدادى درخت بید، درخت یا درختچه دیگرى نیست. حاشیه تالاب یک هکتارى، دایره اى شکل و کاملا پوشیده از نى است؛ به طورى که آب داخل محدوده، تالاب را به صورت حلقه اى دربر گرفته است.
وجود این نیزار انبوه، مخفى گاه مناسبى را براى پرندگان آبزى بویژه، در زمان احساس خطر به وجود آورده است.
پوشش گیاهى حوزه آبریز و سواحل تالاب هاى یانیق، از ۲ بخش مرتعى و زراعى تشکیل شده؛ که گیاهان مرتعى متشکل ازانواع استپى و نیمه استپى بوده و بخشى از پوشش گیاهى مرتعى را گیاهان مهاجم، یا علف هاى هرز تشکیل داده؛ که در اثر تغییر کاربرى و چراى مفرط دام در منطقه، شکل گرفته است.
گیاهان حاشیه تالاب هاى یانیق را، انواع جگن، گراس ها و آلاله تشکیل مى دهد؛ که داراى رویش فصلى بوده و بر حسب تغییرات حجم آب تالاب در سواحل، ظاهر و در میان گل و لاى، مدفون مى شوند!
تالاب یانیق هم مانند دیگر تالاب هاى هشترود، با فرا رسیدن فصل سرما در یخبندان زمستانه فرو مى روددوران یخبندان یانیق، مانند تالاب هاى دیگر بین چهار تا پنج ماه طول کشیده و پس از ذوب شدن یخ ها، پرندگان مهاجر آبزى و کنار آبزى در هر ۲ تالاب، پیدا می‌شوند!

منبع:

http://100raz.com

http://hamsharionline.ir

گردآورنده:

کاوه ملک میرزایی