4
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
شنبه ١٧ خرداد ١٣٩٩
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
قلعه پشتو

قلعه پشتو، دژي مستحکم بر بلنداي تاريخ آذربايجان
تبريز- يکي ازباارزش ترين و جالب ترين آثار تاريخي بخش هوراند از توابع شهرستان اهر در استان آذربايجان شرقي، قلعه پشتاب (پيشتو، پشتو و پيشتاب هم ناميده‌شده) مي باشد که يکي از دژهاي کهن ايران است.

قلعه پشتو


به گزارش ايرنا، روستاي پشتو در 12 کيلومتري غرب هوراند و 50 کيلومتري اهر و قلعه پشتو در يک کيلومتري شمال غربي آن واقع شده و آثاري از تمدنهاي اشکاني و ساساني و قرون ميانه اسلامي در آن يافت شده است.
آثار به دست آمده از درون قلعه که سفالهاي بدون نقش و نگار قديمي است، نشان مي دهد که اين قلعه در اوايل ورود اسلام بر منطقه ارسباران و قره داغ ساخته شده است.
قلعه پشتو بر روي بلندترين کوه بين روستاهاي پشتاب و کوجان به نام " هشته سر " ( هشت سر) به ارتفاع سه هزار متر بنا شده است و حصارهاي آن بسيار مرتفع و صخره اي بوده و دور تا دورش را پرتگاههاي عميق احاطه کرده است.
تنها راه ورودي به قلعه معبري است از سمت شمال با 220 پله سنگي و در سه سمت ديگر آن پرتگاه‌هاي مخوفي ديده مي‌شود که قلعه را نفوذ ناپذير ساخته ‌است.
از محل اين دژ قلعه قهقهه و دره رود قره سو که از پاي آن مي‌گذرد، ديده مي‌شود.
دژهاي منطقه? ارسباران از يک‌ديگر قابل رويت هستند و احتمالاً اين دژها در ادواري و از جمله دوره بابک خرمدين که به احتمال قوي در تصرف آنها بوده ‌اسا، به واسطه علايم آتش‌هاي شبانه با همديگر ارتباط پيدا مي‌کردند.
در ساخت ديوارهاي قلعه پشتو از سنگهاي لاشه اي، ملات گل رس، ساروج و تعدادي آجر استفاده شده است.
ازاين قلعه که شبيه قلعه بابک و شايد همزمان با آن بوده است به هنگام نبرد با اعراب حاکم بر منطقه، استفاده نظامي مي شده است.
اين قلعه داراي آب انبار‌هاي متعددي است که بيشتر آنها در سمت شمال و درون صخره‌ها کنده کاري شده‌ است.
اين قلعه در زمان کاربري از امنيت بالايي برخوردار بوده چون به غير از پلکان، صعود از ديگر نقاط قلعه امکان‌پذير نيست.
موقعيت ممتاز جغرافيايي و آثار معماري باقي مانده در آن نشان از اهميت در دوران کاربري‌اش دارد.
در مورد سفالينه هاي يافت شده در قلعه پشتو مي توان گفت، پراکندگي سفالينه‌هاي هزاره اول قبل از ميلاد در اين قلعه کمتر از آثار دوران اشکاني و ساساني و قرون ميانه اسلامي است.
سفالينه‌هاي اشکاني و ساساني اين قلعه عمدتا داراي خميره نخودي و قرمز و تزييناتي با کنده‌کاري هندسي است و سفالينه‌هاي قرون ميانه اسلامي در دو نوع ساده و لعابدار با خميرمايه مواد کاني است.
قلعه پشتو (پشتاب) از شمال به ارتفاعات محلي "يغيلي داغلار" مي رسد و روستاهاي" چين ناب" و "کوجان "در جنوب و غرب آن قرار گرفته اند.
اين قلعه در آذرماه سال 1387 در فهرست آثار ملي ثبت شد.

منبع: ایرنا

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 10731 بازديدکنندگان امروز :  1736 کل بازديدکنندگان :  59606997 بازديدکنندگان آنلاين :  7 زمان بارگزاري صفحه:  0.8594