ساحل جزیره کیش
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٥ تير ١٤٠١
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
نیایشگاه میترا

نیایشگاه میترا در پانزده کيلومترى شهر قشم، در مسير راهى که به منطقهٔ باستانى خربز يا خربس و سپس به بندر سوزا منتهى مى‌شود، ‌ يک رشته‌کوه طولانى وجود دارد که در دل آن معمارى صخره‌اى شگفتى قرار دارد. ورود به اين فضاى صخره‌اى از طريق روزنه‌هاى غار مانندى ممکن است که تعداد آن‌ها به نُه روزن در سه رديف مى‌رسد. در ريف بالا شش، در حاشيهٔ‌ وسط دو و در پايين يک روزن تعبيه شده است.

در پشت روزنه‌ها، تالارى به مساحت ۲۵ مترمربع و با ارتفاع ۲/۷۰ متر در دل صخره و سنگ حفر شده است. سقف تالار مسطح است. اين تالار محل به‌جاى آوردن مراسم مذهبى ويژه‌اى براى بزرگداشت درگذشتگان، و به احتمال بسيار قوى مرکز پرستش «ايزدمهر» يا «ميترا» بوده است.

بررسى اجمالى و جزئيات داخلى آن، نشانگر احداث آن در دورهٔ مادها است. اين مجموعه، ‌ از نظر نماسازى، با معبد يا آرامگاه صخره‌اى «کلات خورموج» در دامنهٔ‌ کوه مُند بوشهر شباهت بسيار دارد. هم‌جوارى اين محل با شهر باستانى خربز نشان مى‌دهد، در دورهٔ‌ مادها يک تمدن بزرگ پيشرفته در جزيرهٔ قشم وجود داشته است.

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 7933 بازديدکنندگان امروز :  1363 کل بازديدکنندگان :  64036711 بازديدکنندگان آنلاين :  3 زمان بارگزاري صفحه:  0.7813