19
برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
چهارشنبه ٢٤ مهر ١٣٩٨
منو اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
[فراموشی کلمه عبور]
امام زاده جعفر

امام زاده جعفر

مجموعه امام زاده جعفر در شرق شهر بروجرد و قرار دارد و شامل بقعه امام زاده جعفر و حواشی آن، بقعه دوخواهران، گورستان عمومی و آرامگاه خصوصی است.

 

امام زاده جعفر

ساختمان اصلی، معروف به بقعه امام زاده جعفر از آثار دوران سلجوقی است که شامل گنبدی مخروطی شکل بر بالای ضریح است. تعمیرات و تغییراتی در دوره ایلخانی نیز در این مجموعه دیده می شود. این نمونه معماری در ایران بسیار نادر است و نمونه دیگر آن آرامگاه دانیال نبی در شوش است.
مقبره اصلی هشت ضلعی است و اندازه كل زير بناي آن 22 در 20 متر و ارتفاع گنبد آن از سطح زمین نزديك به 25 متر است. طبقات بقعه يك دست و سالم اند ولي نماي اطراف حرم، اصالت معماري اصلي را از دست داده و به مرور زمان از نظر كالبد ظاهري تغيير كرده است. درگاه ورودي مقبره داراي دو نشيمن است كه با كاشي هاي عصر صفوي و قاجاری مزين شده است. این درگاه، دري از چوب به اندازه 5/1 در 2 متر دارد كه كنده كاری شده و بر حاشيه آن نيز آياتي از قرآن حك شده است. كنده كاری و منبت كاری روي لنگه های در و حاشيه آن از هنر و زيبايي فراوان برخوردار است و شاهكاري از هنر دوره صفوی است. زنجیر نفیسی از جنس نقره بر درب چوبین امام زاده قرار داشت که مورد دستبرد قرار گرفت. در كناره درگاه، سنگ قبري از مرمر به اندازه 38 در 50 سانتي متر بر ديوار نصب شده كه بر حاشيه آن آياتی از قرآن به طور برجسته کنده کاری شده است. اين سنگ قبر به بانويي به نام شاخاتون تعلق دارد. در وسط حرم، ضریحی از چوب و ورشو قرار دارد. اصل قبر در طبقه زيرين است و شش پله از كف حرم پايين تر است كه اتاق آجري سردابه آن به بلندي ۳ متر ساخته شده و اندازه آن 3/10 در 70/2 متر است.
در مورد فرد مدفون در امام زاده نظرات گوناگونی هست. افراد محلی آن را فرزند یا فرزند زاده امام موسي كاظم (ع) مي دانند اما بر اساس نوشته های معتبر، نام اصلي صاحب قبر، ابوالقاسم جعفر بن الحسين بن على بن الحسن المكفوف بن الحسن الافطس بن على اصغر بن الامام على بن الحسين (ع) مي باشد که با این حساب نسب وی به امام چهارم، زین العابدین (ع) میرسد.
بنای امام زاده جعفر با حواشی و متعلقات آن، بعد از مسجد جامع، قدیمی ترین اثر تاریخی در درون شهر بروجرد است.
طرح آزادسازي حريم امام‌زاده جعفر (ع) بروجرد اخیرا به اتمام رسيده است؛ در حال حاضر اراضي حريم امامزاده جعفر(ع) مسطح شده و از ابتداي سال آينده كار ساخت زائر سرا در اين مكان آغاز خواهد شد كه پيش بيني مي‌شود براي ساخت و بهره‌برداري از اين مكان حدود ‪ ۱۰‬ميليارد ريال اعتبار نياز باشد. مسوول روابط عمومي شهرداري بروجرد در گفتگو با ایرنا ساخت اين مكان را اقدامي موثر در جهت حفظ و ارزش ابنيه مذهبي تاريخي بروجرد دانست و گفت: در حال حاضر آثار تاريخي زيادي در اين شهرستان وجود دارد كه براي بسياري از مسافران و حتي شهروندان ناشناخته مانده و در اثر اين بي‌توجهي بخشي از آنها مورد تخريب قرار گرفته‌اند. معمار ایرانی مقیم اتریش، آرمین محسن دانشگر در حال حاظر مشغول تکمیل طراحی این مجموعه است.

پینوشت:

http://www.boroujerd.info

منبع: http://news.aruna.ir

اوقات شرعی
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد

بازديدکنندگان اين صفحه: 6951 بازديدکنندگان امروز :  4509 کل بازديدکنندگان :  58326620 بازديدکنندگان آنلاين :  2 زمان بارگزاري صفحه:  3.0156