برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ٠٩ تير ١٤٠١
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 7437
 بازدید امروز : 4326
 کل بازدید : 64069911
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 1.0781
قلعه كوتول شاه

كوتول شاه، از حكمرانان بنام گيلان زمين و از ديار شلمان كنوني بوده و متاسفانه اطلاعات زيادي از اين حاكم مقتدر در دست نمي باشد.

د‍ژ كوتول شاه شلمانی بر فراز كوهی به ارتفاع تقريبي  ۳۰متر از آبادي هاي اطراف و در روستايي به نام موشا (مير شاه) يكي از۳۸ آبادي دهستان مالفجان در بخش مركزي شهرستان سياهكل است. قدمت اين بنا به دوره اي مطابق با دوره قلاع اسماعيليه و دوره تيموريان بر مي گردد و نام روستاهاي اطراف هم چون موشا (ميرشاه) ديماسرا (پيرميرشاه) و نام هاي ديگري چون مرجانه، كوتول شاه، حكايت از خانداني حكمران در منطقه مي كند.
فرم بناي قلعه كوتول شاه به صورت يك بيضي بوده كه زايده اي از طرف ضلع جنوبي به آن متصل است. قطر بزرگ اين بيضي از داخل ديواره ها  ۲۶ متر و قطر كوچك آن ۹‎/۷متر، ضخامت ديواره هاي آن از  ۸/۱ تا ۴/۲ متر متغير است. در قسمت جنوبي اين قلعه و در كنار زايده متصل به بنا، ديدباني دو طبقه با راه پله هاي ارتباطي آن نمايان است و به احتمال زياد ورودي و درگاه قلعه را تشكيل مي داده اند. فضاهاي داخل قلعه را در حال حاضر دو فضا يكي آب انبار كه در ضلع شرقي بنا قرار گرفته و ديگري تاقي كه در روبه روي آن و در ضلع غرب داخل بناست، تشكيل مي دهد.
پوشش روي اين فضاها توسط اتاق هاي جناغي و به صورت تاق آهنگ بوده كه قسمت اعظم آنها تخريب شده است.
اين قلعه در حال حاضر متروكه و بدون استفاده است و از خصوصيت هاي بارز آن، اشراف كامل بنا نسبت به محيط پيرامون خود است.

منبع:

http://hezarbareshgh.blogfa.com

گردآورنده:

فاطمه ملک میرزایی