برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
پنج شنبه ١٤ اسفند ١٣٩٩
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5419
 بازدید امروز : 790
 کل بازدید : 61453512
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0.9688
آرامگاه سهراب سپهری

آرامگاه سهراب سپهری


سهراب 4 تا سنگ مزار داشته. عکس و توضیحات از همشون هست.

سهراب سپهری

عکس: http://www.2onya.net

آرامگاه سهراب سپهری

این یک کاشی فیروزه ای خیلی ساده است. که اولین سنگ مزار سهراب بوده...

سنگ مزار سهراب سپهری

این سنگ توسط یکی از دوستانش خطاطی شد و شعری از خودش روی آن نوشته شد.
این سنگ با مراسم ویژه در یکی از سالروزهای درگذشتش با سنگ قبلی عوض شد، در این مراسم خانواده سهراب، دوستانش (از خارج و داخل) و دوستدارانش حضور داشتند.

قبر سهراب سپهری

سنگ مزار قبلی هنگام جابجا کردن مصالح برای ساخت امامزاده، و سهل انگاری کارگران، مصالح روی سنگ می افته و سنگ خرد میشه. به همین دلیل یک سنگ شبیه سنگ قبلی - که به طور ناشیانه کنده کاری شده - به صورت شبانه و مخفیانه جایگزین میشه.

سنگ قبر سهراب سپهری


این سنگ رو فروردین سال 88 عوض کردند. بدون اطلاع قبلی و بدون حضور خانواده و دوستانش.

زندگینامه سهراب سپهری

دورهٔ‌ ابتدایی را در دبستان خیام کاشان (۱۳۱۹) و متوسطه را در دبیرستان پهلوی کاشان (خرداد۱۳۲۲)گذراند و پس از فارغ التحصیل شدن در دورهٔ‌ دوسالهٔ‌ دانش‌سرای مقدماتی پسران به استخدام ادارهٔ‌ فرهنگ کاشان درآمد.

سهراب سپهری

عکس: http://www.2onya.net

 در شهریور ۱۳۲۷ در امتحانات ششم ادبی شرکت نمود و دیپلم دورهٔ دبیرستان خود را دریافت کرد. سپس به تهران آمد و در دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران به تحصیل پرداخت و هم زمان به استخدام شرکت نفت در تهران درآمد که پس از هشت ماه استعفا داد...

عکس: http://www.2onya.net

سپهری در سال ۱۳۳۰ نخستین مجموعهٔ شعر نیمایی خود را به نام «مرگ رنگ» منتشر کرد. در سال ۱۳۳۲ از دانشکده هنرهای زیبا فارغ التحصیل شد و به دریافت نشان درجهٔ اول علمی نایل آمد. در همین سال در چند نمایشگاه نقاشی در تهران شرکت نمود و نیز دومین مجموعهٔ اشعار خود را با عنوان «زندگی خواب‌ها» منتشر کرد. آنگاه به تأسیس کارگاه نقاشی همت گماشت.

سهراب سپهری

عکس: http://www.2onya.net

در آذر ۱۳۳۳ در ادارهٔ کل هنرهای زیبا (فرهنگ و هنر) در قسمت موزه‌ها شروع به کار کرد و در هنرستان‌های هنرهای زیبا نیز به تدریس می‌پرداخت. در مهر ۱۳۳۴ ترجمهٔ اشعار ژاپنی از وی در مجلهٔ «سخن» به چاپ رسید. در مرداد ۱۳۳۶ از راه زمینی به کشورهای اروپایی سفر کرد و به پاریس و لندن رفت.

سهراب سپهری

عکس: http://www.2onya.net

 ضمنا در مدرسهٔ هنرهای زیبای پاریس در رشتهٔ لیتوگرافی نام نویسی کرد. وی همچنین کارهای هنری خود را در نمایشگاه‌ها به معرض نمایش گذاشت. حضور در نمایشگاه‌های نقاشی همچنان تا پایان عمر وی ادامه داشت.

سهراب سپهری

عکس: http://www.2onya.net

سهراب سپری مدتی در ادارهٔ کل اطلاعات وزارت کشاورزی با سمت سرپرست سازمان سمعی و بصری در سال ۱۳۳۷ مشغول به کار شد. از مهر ۱۳۴۰ نیز شروع به تدریس در هنرکدهٔ هنرهای تزئینی تهران نمود. در اسفند همین سال بود که از کلیهٔ مشاغل دولتی به کلی کناره‌گیری کرد.

او از مهم‌ترین شاعران معاصر ایران است و شعرهایش به زبان‌های بسیاری از جمله انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و ایتالیایی ترجمه شده . 

مزار سهراب سپهری

عکس: http://www.2onya.net

وفات

سهراب سپهری در غروب ۱ اردیبهشت سال ۱۳۵۹ در بیمارستان پارس تهران به علت ابتلا به بیماری سرطان خون درگذشت. صحن امامزاده سلطان علی، روستای مشهد اردهال واقع در اطراف کاشان میزبان ابدی سهراب گردید.

آثار ادبی

سهراب در آغاز کار شاعری تحت تأثیر شعرهای نیما بود و این تأثیر در «مرگ رنگ» به خوبی مشهود است. بعدها سبک او دستخوش تغییراتی می‌شود و شعرش با دیگر شاعران هم دورهٔ خویش متمایز می‌گردد. از جمله مجموعه شعرهای دیگر سهراب سپهری می‌توان به این عنوان‌ها اشاره نمود:

  • مرگ رنگ (۱۳۳۰) ؛
  • زندگی خواب‌ها (۱۳۳۲) ؛
  • آوار آفتاب (۱۳۴۰) ؛
  • شرق اندوه (۱۳۴۰) ؛
  • صدای پای آب (۱۳۴۴) ؛
  • مسافر (۱۳۴۵) ؛
  • حجم سبز (۱۳۴۶) ؛
  • ما هیچ ما نگاه (۱۳۵۶) ؛
  • هشت کتاب (۱۳۵۶)؛ که در واقع مجموعه همه هشت دفتر ذکر شده در بالاست که در یک مجلد در سال 56 به چاپ رسید و بارها تجدید چاپ شد. اکنون نیز در اکثر موارد دفترهای شعری وی به تنهایی به چاپ نمی رسند و عرضه نمی شوند بلکه به همین صورت یک مجلدی هشت کتاب در دسترس خوانندگان قرار گرفته اند.
  • اتاق آبی( تنها اثر منثور از سهراب سپهری است که در واپسین سال های زندگی خود نوشته است)

 

 

منابع:

http://www.sohrab-sepehri.com

http://www.sohrabsepehri.org

http://fa.wikipedia.org

گردآورنده: مهناز آزادی اردکانی کارشناس سایت برای ایرانیان