برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 9121
 بازدید امروز : 2507
 کل بازدید : 62984941
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.8594
آرامگاه شاهزادگان

بقعه ستی فاطمه و مقبره شاهزادگان

 

مقبره ستی فاطمه

مقبره ستی فاطمه

یكی از اماكن مقدسه اصفهان ستی فاطمه است كه مردم اصفهان به آن اعتقاد دارند و می گویند فاطمه صغری دختر حضرت موسی بن جعفر(ع) در این محل مدفون است اما در كتب و منابعی كه امامزادگان را معرفی می كنند نامی از آن دیده نمی شود.به هرحال، ساختمان صحن و بقعه ستی فاطمه به زمان صفویه مربوط می شود. در داخل بقعه ستی فاطمه و در اطراف گنبد اشعاری با خط نستعلیق سفید بر زمینه لاجوردی به چشم می خورد كه تاریخ آن 1242 هجری و زمان فتحعلیشاه قاجار است. اشعار مزبور حاكی از آن است كه شخصی به نام محمد علی خان قبه این آرامگاه را ساخته است.بقعه شاهزادگان، در ضلع جنوبی صحن ستی فاطمه قراردارد كه بنای آن در زمان شاه عباس دوم صفوی ساخته شد و داخل آن با گچبری و سطح بیرون آن با كاشیكاری تزئین شده است. در داخل بقعه كتیبه ای برجای مانده كه قسمت هائی از آن از بین رفته است. در این محل نوه های شاه اسماعیل اول مدفون هستند كه در سال 1041 هجری قمری به دست شاه صفی یكی از سلاطین بیرحم صفویه كشته شده اند. علاوه بر این شاهزادگان كه در كودكی كشته شده اند،‌ فرزندان یكی از سرداران شاه عباس اول نیز در این محل به خاك سپرده شده اند.

 

بقعه شاهزادگان

بقعه شاهزادگان صفوی - اصفهان

بر روی قبور شاهزادگان سنگ های یكپارچه مرمری نفیس قرار دارند كه منقش به نقوش مختلف می باشند. هركدام از این سنگ ها داری یك كتیبه در قسمت بالا و اشعاری در اطراف به خط نستعلیق هستند.در ضلع جنوبی داخل بقعه شاهزادگان نیز بر یك قطعه سنگ مرمر بسیار شفاف كه به حالت عمودی در قسمت پائین دیوار نصب شده اشعاری نوشته شده است. یكی از سنگ قبرها تاریخ 1041 هجری قمری را برخود دارد و خوشنویس مشهور عصر صفویه محمدرضا امامی آن را نوشته است.

منبع:

سایت اینترانت اصفهان

http://newarchitect.blogfa.com

http://www.hamshahrionline.ir

گردآورنده: 

کاوه ملک میرزایی