برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 9651
 بازدید امروز : 2827
 کل بازدید : 62985261
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0.7812
آرامگاه باباقاسم

آرامگاه باباقاسم

آرامگاه باباقاسم

آرامگاه باباقاسم

باباقاسم، از آثار قرن هشتم هجری می‌باشد. برای آگهی از وضع ساختمان مدرسه به کتاب «نفیس گنجینه آثار تاریخی اصفهان» (ص302 تا 310) مراجعه شود.مقبره باباقاسم که یکی از باباهای اصفهان در قرن هشتم بوده و احتمالاً در این محل ساکن و در مدرسه مجاور تدریس می‌کرده است، به شکل هرمی و دارای هشت ترک می‌باشد (مقبره بابا رکن‌الدین در تخت‌فولاد دارای دوازده ترک و ظاهراً نشانه شیعه دوازده امامی بودن آن است) شرح حال باباقاسم هم چون دیگر باباهای اصفهان غیرمعلوم اما تصوف و عرفان او و شهرتش از بنای گنبد و بقعه او ظاهر است. گنبد مقبره باباقاسم در سال 741هـ به وسیله سلیمان بن ابی‌الحسین بن طالوت دامغانی بنا گردیده و در سال 1044هـ به وسیله شخصی به نام آقا زمان فرزند آقا جمال میوه فروش تعمیر شده است.

اسامی خلفاء راشدین در شش شمه کوچک به خط ثلث پوسته شده بر زمینه لاجوردی در بالای درب چوبی مدخل مقبره نوشته شده که نام سه خلیفه اول را مؤمنین شکسته‌اند و فقط نام مبارک حضرت علی علیه‌السلام باقی است و نشانگر آنست که باباقاسم از جمله عرفاء و صوفیه سنی مذهب می‌باشد.در داخل بقعه باباقاسم قبری است که صاحب آن، پهلوان میرزاعلی فرزند استاد حیدر متوفی 1153هـ.ق است. ر.ک مصلح الدین مهدوی، سیری در تاریخ تخت فولاد اصفهان، ص71.این بقعه در طرف غرب خیابان کنونی علامه مجلسی در حدود پانصد متر دورتر از مسجد جامع در کوچه بابا قاسم و در نزدیکی مدرسه بابا قاسم معروف به امامیه ( که به معرفی این بنا نیز خواهیم پرداخت.) واقع شده است. در این بقعه رو به طرف شمال دارای تزئینات قطار بندی و کاشی کاری بسیار زیبایی می باشد.

آندره گدار باستان شناس فرانسوی در خصوص این بنا و کتیبه آن می گوید: این بنا در سال 741 ه . ق توسط سلیمان ابوالحسن طالوت دامغانی بر مزار استادش بابا قاسم اصفهانی بنا شده و در سال 1044 ه . ق توسط آقا خان فرزند آقا جلال میوه فرو ش مرمت شده است. این مساله براساس کتیبه واقع در قسمت فوقانی نمای خارجی سردر که با خط ثلث رسفید معرق بر زمینه کاشی لاجوردی تائید می شود.متن کتیبه فوق که نشانگر مرمت این بنا، سال مرمت و شخص مرمتگر می باشد ، به این شرح است:

« توفیق یافت عزت آثاری آقا زمان بن آقا جمال میوه فروش ، در تعمیر گنبد عارف معارف سبحانی ، بابا قاسم اصفهانی فی شهر رجب المرجب سنه 1044 کتبه محمدرضا الامامی. »

برقسمت فوقا نی پنجره مشبک دیوار شرقی سر در کتیبه ای شامل دو حاشیه و یک متن به این شرح وجود دارد:

« بسم الله الرحمن الرحیم. سلام آل یس انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل بیت و یطهرکم تطهیراً و سقاهم ربهم شراباً طهوراً. قال النبی صلی الله علیه و سلم الا و من مات علی حب آل محمد . العبد صاحب الخیرات الفقیر علی بن عوض بن ..... »

کتیبه لوح سنگی دیگر منصوب بر قسمت فوقانی دیوار شرقی سردر به خط نستعلیق برجسته به این شرح است:

« وقف صحیح شرعی اسلامی خود گردانید آقای هادی پاشنه ساز ولد مرحوم آقا مهدی تمامت حصه ورسدی خود را از اسباب و افزار مچه شتر که به او می رسد بر بابا قاسم که هر ساله آن چه عاید او می شود به مصارف بابا قاسم برسد. سنه 1299 ».

در این مقبره یک سنگ قبر و یک اتاق جانبی نیز وجود دارد که سنگ قبر متعلق به پهلوان میرزا علی ، مربوط به قرن دهم هجری می باشد.

مدرسه بابا قاسم در تقاطع خیابان کمال و مجلسی اصفهان قرار دارد.این مدرسه از سوی طالوت دامغانی در سال ۷۲۵ هجری قمری برای بابا قاسم از بزرگان اهل تصوف اواخر دوران ایلخانی ساخته شده است.

بابا قاسم سال ۷۴۱ هجری قمری درمی گذرد و در چند قدمی همین مدرسه دفن می شود. مقبره او گنبدی شش ترک دارد که مشابه آن بر مزار بابا رکن الدین تخت فولاد اصفهان هم دیده می شود. این مدرسه هنوز هم طلبه نشین است.

محراب نماز خانه مدرسه بابا قاسم به موزه متروپولیتن نیویورک برده شده است. از سازندگان این مدرسه شیخ محمد عمر بوده است. این مدرسه پس از صفویه امامیه خوانده شده است.

منابع:

سایت دفتر تبلیغات حوزه علمیه

سایت پایتخت فرهنگی جهان اسلام

wikipedia

http://www.isfahanportal.ir

http://www.vista.ir

  گردآورنده: 

  کاوه ملک میرزایی