برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2822
 بازدید امروز : 2440
 کل بازدید : 62984874
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0.4685
کتیبه مدرسه مریم بیگم

کتیبه مدرسه مریم بیگم

لوح سنگي تاريخي مدرسه مريم بيگم به خط علي نقي امامي

لوح سنگي تاريخي مدرسه مريم بيگم به خط علي نقي امامي

اين مدرسه در نزديكي محله خواجوي اصفهان و چهار سو واقع است. مدرسه را بنا به امر مريم بيگم دختر شاه صفي در سال 1115 ه.ق ساخته و وي آن را وقف نمود. فرصت الدوله شيرازي سالها بعد كه از اين بنا ديدن نموده بود آن را غير مسكون و خراب مشاهده كرده بود. وي مي نويسد: يك طلبه در آن نديدم مگر در بعضي اتاق ها سگ بچه گزارده. و در دالانش تا بو (خمره گلي) مي ساختند. ساختمان مدرسه حكايت از زيبايي آن در سالهاي قبل دارد.
پس از عبور از دالان درازي وارد صحن مدرسه مي شويم كه در اطراف آن حجره هايي براي سكونت طلاب ساخته شده بود. در وسط بنا حوض بزرگي قرار داشت. در محل اين مدرسه قديمي امروز دبستاني بنا شده است و از بناي مدرسه تاريخي مريم بيگم به استثناي دو لوح سنگي مرمري با كتيبه هايي درباره وقف آن چيزي باقي نمانده است.

كتيبه سر در مدرسه به خط ثلث سفيد بر زمينه كاشي خشت لاجوردي به قلم علي نقي امامي تاريخ 1115 ه.ق نگاشته شده است.
در اطراف ايوان شرقي مدرسه در مقابل در ورودي اشعاري به خط نستعليق و همچنين قسمتي از وقفنامه مدرسه بر كاشي هاي خشتي نوشته شده است.

منبع:

http://noorportal.net 

http://www.iichs.org

 گردآورنده: 

کاوه ملک میرزایی