برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
يکشنبه ٠٧ آذر ١٤٠٠
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5429
 بازدید امروز : 2718
 کل بازدید : 62985152
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0.8280
تالار اشرف

 تالار اشرف

تالار اشرف

 تالار اشرف

عمارتي كه به نام اشرف ناميده مي شود باقيمانده كاخ هاي عصر صفوي است كه در منطقه دولت خانه در كنار قصرهاي ديگري همچون تالار سرپوشيده، كاخ هشت بهشت، كاخ پشت مطبخ، ركيب خانه و تالار تيموري مجموعه اي از كاخ هاي با شكوه آن روزگار را تشكيل مي داده است. كلمه «اشرف» باعث شده تا برخي ساختمان اين عمارت را به «اشرف افغان» نسبت دهند. اما مطالعات محققين و پژوهشگران بيانگر اين نكته است كه «تالار اشرف» در زمان شاه عباس دوم ساخته شده و در عصر جانشين او شاه سليمان كامل شده است. 

تالار اشرف

 تالار اشرف

اين اثر زرنگار از لحاظ هنر تزئين و نقاشي و مقرنس هاي زيبا و گچبري و طاقهاي متناسب ضربي جلوه و شكوهي خاص دارد. بسياري از خارجياني كه در روزگار صفويه و بعد از آن دوران به شهر اصفهان آمده اند تالار اشرف را بنائي نفيس، شكوهمند و زيبا توصيف كرده اند. برخي از محققين نوشته اند در اوائل جنگ جهاني اول (1914 تا 1918 ميلادي) تالار اشرف انبار علوفه بوده و بعد از آن يكي از واحدهاي نظامي در آن مستقر شده است و در اين زمان بوده است كه گچبريها و نقوش زيباي كاخ را در زير اندودي از گچ پنهان كرده اند. 

تالار اشرف

 تالار اشرف

در اواخر دوره قاجار، مرمت هائي در آن صورت گرفت و از ويراني نجات يافت. پس از اين تعميرات بود كه به اداره معارف وقت اختصاص يافت. بعد از دوران قاجار تعميرات بيشتري درعمارت به عمل آمد و نقاشي هائي كه از زير گچ خارج شده بودند به وسيله استاد كاران و نقاشان برجسته و هنرمند اصفهان ترميم شدند. 

تالار اشرف

 تالار اشرف

در حال حاضر عمارت تالار اشرف اصفهان يكي از بناهاي بسيار معروف اصفهان است. اين شهرت بيشتر به خاطر نقاشي هاي زرنگار و گچبريهاي پركار آن است.

منبع:

http://isfahan.iranseir.com  

http://historical.isfahancht.ir 

گردآوری:

مهناز آزادی اردکانی کارشناس سایت برای ایرانیان