برای ایرانیان پرتالی است متمرکز به جغرافیای گردشگری که این جغرافیا بستر مناسبی برای توسعه سایر بانکهای اطلاعاتی از قبیل مشاهیر و بزرگان هر شهر و بررسی آثار آنها و بانکهای اطلاعاتی مثل، خدمات و گردشگری که شامل غذاهای محلی،سوغات،صنایع دستی،بازار،صنعت،اکوتوریسم می باشد.با فرستادن عکس،سفرنامه،فیلم کوتاه،گذاشتن کامنت در آخر هر مطلب و معرفی شغل یا کار خود در آن منطقه، و با به اشتراک گذاشتن این مطالب به توسعه صنعت توریسم کشور کمک کرده باشیم
چهارشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٩
جستجوی پیشرفته   جستجوی وب
گردشگری
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
عضویت
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 11126
 بازدید امروز : 3005
 کل بازدید : 61247531
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 1.0050
قصر شاه عباس (قصر بهرام)

قصر شاه عباس (قصر بهرام)

محوطه داخلی کاروانسرای قصر بهرام

محوطه داخلی کاروانسرای قصر بهرام

در جنوب گرمسار و در دامنهای شمالی سياه کوه خرابه هايي قرار کرفته اند که افراد محلی به آن قصر ميگويند . بزرگترين اين بناها به نام قصر شاه عباسی , بين عين الرشيد و چشمه شاه در ارتفاع 1024 متری بنا شده که بر سر راه قديمی و تاريخی کاروان روی کويری اصفهان - کاشان - خوار (گرمسار) و خراسان قرار دارد.

محوطه بیرونی کاروانسرای قصر بهرام

محوطه بیرونی کاروانسرای قصر بهرام

بنای بيرونی اين قصر چهار گوش و دارای چند برج با دو دروازه شمالی و جنوبی است و روکار آن از سنگهای بزرگ آهکی صیقل شدة سفيد رنگ است که از کوههای مجاور  آورده شده‌اند. اطراف اين قصر شش برج بنا شده و سر در آن سنگ بزرگ يکپارچه است. در دو طرف سردر ساختمان دو اتاق کوچک وجود دارد که گويا قراولخانه محسوب مي‌شده است. در کنار مدخل قصر سنگ‌هايي قرار داده بودندکه پاشنة درِ ورودی در سوراخ آنها می‌چرخيد. درون بنا محوطة بزرگی است که گرداگرد آن بيست اتاق کوچک و يک در بدون روزن با پوشش گچي قرار گرفته است. در سوی شرق نيز صحن بزرگ ساده‌ای با تاق بلند ضربی وجود دارد.

معماری داخلی کاروانسرای قصر بهرام

معماری داخلی کاروانسرای قصر بهرام

در بدنة غری نيز تالاری گشاده , با شاه نشين و تاقچه هايي در دور  و ايوانی در جلو ديده می شود که در زير آن سردابی کهنه قرار دارد . در پشت ساختمانهای درون حياط , به صورت غلام گردشی طويله های بزرگی برای چار پايان و مکانی برای خواب و پخت و پز ديده می شود .

محوطه بیرونی کاروانسرای قصر بهرام در هنگام طلوع خورشید

محوطه بیرونی کاروانسرای قصر بهرام در هنگام طلوع خورشید

زمان ساخت اين قصر بدرستی مشخص نمی باشد ودر بدنه کنار دروازة شمای جای خالی یک کتيبه به چشم می خورد . از قرائن چنين به نظر می آيد که بنای کنونی بر شالوده يک بنای ويرانه باستانی گذاشته شده است . سفال هايي که از اطراف اين بنا به دست آمده به احتمال قوی از دورة تيموری و نشانة آن است که اين بنا پيش از صفويه برپا بود. اين بنا در دوره صفويه تعمير اساسی شده و به همين‌خاطر به بنای شاه‌عباسی معروف شده است . 

منبع:

http://www.tebyan.net 

 گردآورنده:

 ندا محبی